Джигурда з ФСБ на "тарифному майдані" в Херсоні: Як "московськими руками" дискредитують протестний рух

Агент російських спецслужб – організатор акцій проти підвищення вартості газу та електроенергії. Це може бути використане для дискредитації нинішніх протестів в Україні

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Джигурда з ФСБ на "тарифному майдані" в…

Затримання у Херсонській області відомого провокатора Едуарда Коваленка має, вочевидь, переконати суспільство, що в протестному русі проти підвищення тарифів варто шукати "руку Москви". Таке пояснення, звісно, найпростіше: не треба шукати винуватих у владних структурах, аналізувати дії посадовців. Але нові тарифи на газ та на електроенергію, які суттєво вплинули на вартість інших житлово-комунальних послуг, – дуже болісна тема, вона непокоїть і обурює чимало людей. Тому Depo.Херсон намагалося розібратися, скільки у протестах на Херсонщині, які називають "тарифними майданами", так би мовити, "рук Москви", а скільки – наших, суто внутрішніх, факторів. 

Хто такий Коваленко-"Джигурда"

Пресслужба СБУ 23 січня оприлюднила повідомлення про затримання "мешканця Херсонщини, який входить до агентурного апарату ФСБ РФ та афілійованого з нею так званого "МДБ ЛНР". Ця людина, за її ж словами, має оперативний псевдонім "Джигурда". "У січні 2021 року через закритий канал зв’язку агент за грошову винагороду отримав від кураторів завдання сприяти поширенню штучно спровокованих масових протестів і, зокрема, так званого "тарифного майдану".  Метою була дискредитація органів державної влади та дестабілізація ситуації в країні. Для цього він вже організував низку протестних заходів", – йдеться у повідомленні.

В оприлюдненому на додачу пресслужбою СБУ відео затриманий чоловік сам зізнається, що працював на ФСБ та отримав завдання долучитися до "тарифного майдану", щоб "розхитувати" ситуацію у регіоні.

У багатьох херсонських ЗМІ одразу з'явилася інформація, що затриманий – Едуард Коваленко. Він відомий і на Херсонщині, і за її межами ще з 2000-х років як політичний провокатор

У 2004 році Коваленко, по суті, здійснив "рейдерське захоплення" УНА-УНСО, ставши формальним головою цієї відомої структури. При цьому реальним лідером ніхто з націоналістів його не вважав. "УНА-УНСО Коваленка" відзначилася незадовго до президентських виборів 2004 року, коли люди з прапорами організації (ймовірно, "масовка") ходили Хрещатиком, вигукуючи гасла на кшталт "Хайль Ющенко". Ту акцію вважають типовим прикладом "брудних" технологій штабу Віктора Януковича. Але якихось неприємних наслідків для Коваленка акція не мала. 

Вчергове активізувався провокатор із початком російсько-української війни. У січні 2015 року Коваленко влаштував в Генічеську мітинг проти мобілізації. Оголосив ультиматум українській владі, пообіцяв у разі продовження мобілізації організувати перекриття доріг, захоплення військкомату, відділень правоохоронних структур та інших органів влади. Проти Коваленка порушили кримінальну справу і 15 травня 2017 року засудили до п’яти років позбавлення волі. Утім, термін він до кінця не відбув, позаяк у грудні 2019 року був включений у групу для обміну на полонених українців, які утримувалися на Росії та окупованих нею територіях України. Після цього Коваленко деякий час перебував на окупованій частині Донбасу, зокрема, у Луганську. Там казав, що "відчуває себе вдома й у колі друзів". Але, вочевидь, застосування собі не знайшов, й у серпні 2020 року повернувся у Генічеськ, де позіціонував себе як політик і громадській діяч. 

Після повернення Коваленко "засвітився" лише один раз: зробив заяву про намір створеної ним партії "СПАС" брати участь у місцевих виборах. Але партія на виборах не висувала кандидатів, Коваленко від публічної активності утримувався. До січня 2021 року, коли він доєднався до заходів "тарифного майдану". За це навіть отримав адміністративний протокол за організацію масових заходів під час локдауну та суворих карантитинних обмежень, про що сам розповів у відеозверненні.

При цьому джерела Depo.Херсон у Генічеську кажуть, що Коваленко не був організатором заходів. Він і ще декілька людей, які його супроводжували, приєднувалися до заходів, які організовували інші. "Коваленка у Генічеську знають давно. Він має стійку негативну репутацію як провокатор і просто, як кажуть у народі, "дуже дивна людина". Він взагалі не здатен організувати щось серйозне. Щодо реальних організаторів "тарифного майдану" у Генічеську, то там були різні люди з різними політичними поглядами", – каже генічеський активіст, який просив не називати себе.

Генічанин також підкреслив, що "теперішній Едуард Коваленко і Едуард Коваленко часів УНА-УНСО – дві зовсім різні людини, за ці роки Коваленко скотився у повний маргінес, коли людину вже не сприймають серйозно".

Як Коваленком дискредитують протестний рух

Звісно, не варто ставити під сумнів результати роботи СБУ щодо виявлення зв'язків Едуарда Коваленка з російськими спецслужбами, для цього немає підстав. Але звертає увагу те, що сам факт його затримання і позіціонування як одного з організаторів протестів на Херсонщині може працювати на маргіналізацію в цілому протестів проти дій влади, які дійсно обурюють чимало пересічних громадян.

Утім, як зазначає голова Громадської ради при Херсонському міському голові Олександр Мошнягул, зовнішній вплив теж не можна скидати з рахунків. "Треба розуміти, що Росія користується у своїх цілях і буде користуватися кожною активізацією протестного руху в Україні. Не виключаю й можливості надання від РФ певної підтримки деяким учасникам "тарифного майдану". Але називати протести проти підвищення тарифів виключно результатом дій "руки Москви" я б не став. Бо і сам при тому, що не відношуся до симпатиків Росії, обурений підвищенням тарифів на підставі дуже суперечливого економічного обґрунтування. Впевнений, що обурені ще багато людей, які негативно ставляться до Росії. Разом з тим мушу визнати, що тарифна тема стала приводом для, як зараз модно говорити, хайпу, коли багато галасу, але мало конструктиву", – коментує Мошнягул.

У повідомленні СБУ про затримання агента ФСБ йдеться про те, що метою його діяльності була "дискредитація органів державної влади та дестабілізація ситуації в країні". Але в офіційних повідомленнях (і у цьому, і у багатьох інших) чомусь немає ані слова про те, що російська агентура дискредитує і український громадський рух. Мимоволі виникає враження, що комусь дуже вигідно, щоб усі акції протесту в Україні за замовчуванням вважалися провокаціями, влаштованими "із-за парєбріка".

Щодо затриманого Едуарда Коваленка, то не здивує, якщо він піде на "друге коло": отримає термін, а під час чергового обміну знову опиниться на Росії або окупованих територіях, а звідти, може, знову повернеться на Херсонщину.  Цей цап відбувайло може ще статися в нагоді різним силам і з різною метою. 

Читайте також:

Почався з трагедій, закінчується поверненням бранця Кремля: Яким був 2020-й для Херсонщини

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme