Блиск і злидні пляжів Херсона: Де і як перепочити біля води в місті

Чимало херсонців влітку обмежуються відпочинком на узбережжі Дніпра. І змушені миритися з купою незручностей, навіть на "офіційних" пляжах  

В'ячеслав Гусаков

Пляжний відпочинок у місті – доволі непоганий варіант літнього дозвілля. У Херсоні є три пляжі, відпочинок на яких рішенням міської комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій визнаний безпечним. Звісно, за умови дотримання відпочивальниками певних пересторог щодо поведінки на воді.

 

Придатними для відпочинку визнані пляж "Південний", більш відомий у народі як "Гідропарк", "Молодіжний пляж" і пляж Херсонської філії держпідприємства "Адміністрація морських портів України" (АМПУ). Начебто, три пляжі – це непогано для міста з населенням близько 300 тисяч людей (без передмість), але є певні нюанси, які трохи псують картину.

 

Втомлива дорога та відпочинок у супроводі "Бутирки"

 

"Гідропарк" – найпопулярніший і найбільший пляж у Херсоні в мікрорайоні "Острів", який дійсно є великим островом посеред Дніпра. Пляж розташований частково (більша частина) на території мікрорайону, частково – на Малому Потьомкінському острові.

 

 

 

 

Аби дістатися на Малий Потьомкінський, треба перейти Трофейний міст з покриттям з металевих листів, так відполірованих за довгий час використання, що треба бути дуже обережним на цій слизький поверхні.  

 

 

Пляж на Малому Патьомкінському острові

 

 

Трофейний міст у херсонському Гідропарку

 

Утім, варто визнати, в останні роки пляж після тривалого періоду майже занедбаності помітно змінився на краще. Зокрема, нарешті облаштовані цивілізовані вбиральні. Також є рятувальний пост.  

 

 

Навіть у свої не найкращі часи "Гідропарк" був найпопулярнішим місцем відпочинку на воді у Херсоні. Там працювали і працюють літні кафе, поруч є магазини. Але відпочивальникам доводиться миритися з музичним смаком власників і персоналу вуличних кафе і торгових точок.

 

 

Посиденьки за келихом квасу або пива супроводжуються насильницьким прослуховуванням російської поп-музики або "шансона" на кшталт "Бутирки".

 

Суттєвий недолік "Гідропарку" – явно недостатня кількість навісів. Ті, кому вдалося зайняти у затінку, відпочивають "по-богатому".

 

 

Кому не так поталанило, доводиться шукати тінь під деревами.

 

 

Ще одна незручність цього пляжу, яка притаманна й іншим, – наявність серед відпочивальників чималої кількості нетверезих людей, особливо у вихідні дні. Але це вже – питання загальної культури наших співгромадян.

 

Найбільш велика незручність "Гідропарку" полягає у тому, що до нього непросто доїхати, якщо людина не має власного авта або не живе поблизу. Колись до пляжу влітку подовжували автобусний маршрут № 8, завдяки чому до місця відпочинку можна було доїхати більш-менш зручно, бо на маршруті працюють пристойні машини і у достатній кількості. Але в останні три роки "вісімка" до "Гідропарку" не ходить. Перевізники кажуть, що це нерентабельно. Що дуже дивно, зважаючи на попит.

 

 

Зараз з "материкової" частини Херсона до "Гідропарку" можна дістатися або тролейбусами № 3 і № 4, або автобусами № 3 і № 29. На цих маршрутах працює переважно не надто новий транспорт, і його небагато. Тому поїздка на відпочинок з віддаленої від Острову частини Херсона – ще те випробування. Доводиться довго чекати на зупинці, і сама по собі поїздка у переповненому і некомфортному салоні – не з приємних.

 

Утім, на маршруті № 3 нещодавно пустили нові автобуси з тих 30, які місто придбало у лізинг. Можливо, це трохи покращить ситуацію.  

 

 

 

Зручніше, але дорожче

 

Якщо вхід на пляж "Гідропарк" безкоштовний, то щоб відпочити на двох інших, доведеться піти на певні витрати.

 

На пляж Херсонської філії АМПУ можна потрапити з центральної міської набережної.

 

 

Перевізники з радістю доставлять туди відпочивальників.

 

 

Проїзд катером в обидва кінця і вхід на пляж загалом коштують 90 гривень із людини.

 

За ці гроші бажаючі отримують відпочинок у не дуже людному місці з відносно цивілізованою по херсонським міркам інфраструктурою, а також певний затишок. До того ж, дістатися громадським транспортом набережної для багатьох херсонців простіше, ніж "Гідропарку".

 

"Молодіжний пляж", розташований у передмісті Херсона, селищі Антонівка, – приватний. Вхід туди коштує 10 гривень із людини. Якщо хочеться отримати додаткові блага, то за шезлонг треба заплатити 50 грн, за оренду альтанки – 500 грн, за користування мангалом і дрова – 100 грн.

 

 

Скріншот з відео блогера Солнышко SV

 

Цей пляж останнім часом, як і "Гідропарк", значно покращився. Зокрема, облаштовані навіси, які забезпечують певний комфорт для відпочивальників.

 

 

Скріншот з відео

 

Відпочинок на цьому пляжі, як кажуть, на любителя. Бо сусідство з компаніями, які відпочивають в альтанках зі смаженням шашликів і споживанням міцних напоїв – таке собі задоволення для тих, хто любить спокійний пляжний відпочинок.

 

 

Скріншот з відео

 

Ще один недолік "Молодіжного пляжу" – у вихідні через невелику територію и чималу кількість відпочивальників він перетворюється на галасливий "вулик", де навіть про відносно спокійний відпочинок годі й мріяти.

 

 

Скріншот з відео

 

Бажаючих відпочивати на "Молодіжному" чимало, бо дістатися до нього неважко: пляж розташований неподалік траси, де проходять міські автобусні маршрути № 5 і № 17 – одні з найменш проблемних у Херсоні.

 

Дешево і сердито

 

Пляж "Лілея" вже кілька років не входить до переліку тих, де відпочинок дозволений. Колись дуже хороший і дуже популярний у Херсоні пляж після кількох скандальних історій, під час яких він то був приватним, то переходив у власність міста, став безхазяйним.

 

 

Зараз пляж – у вкрай занедбаному стані. Інколи місцеві еко-активісти проводять акції з його прибирання, у соцмережах ведеться компанія за збереження і відродження місця відпочинку. Інколи проводяться "круглі столи", де обговорюється проблема "Лілеї". Але реальні кроки для її розв'язання владою не робляться.

 

 

Херсонці відпочивають на "Лілеї" навіть попри те, ще у безвітряну погоду біля пляжа нестерпно тхне каналізацією

 

 

Купи неприбраного сміття – звичайне явище для цієї місцевості

 

Чи не єдиний прояв турботи влади про херсонців у даному випадку – напис "Купатися заборонено!" біля входу на пляж. На пляж, який навіть у його теперішньому вкрай занедбаному стані і без жодного натяку на цивілізовану інфраструктуру, відвідує величезна кількість людей.

 

 

"Лілея" розташована у Дніпровському районі, тому зручна з точки зору логістики для багатьох містян. З дуже населеного мікрорайону ХБК пляжу можна дістатися пішки. Неподалік пляжу – зупинка тролейбусного маршруту № 1, найкращого у Херсоні.

 

 

 

"Лілея" – пляж, до якого багатьом херсонцям дуже зручно дістатися і на власному авто, і на громадському транспорті, і навіть пішки

 

 

У вихідні дні припаркувати авто біля "Лілеї" – проблема

 

 

Попри занедбаний стан, "Лілея" залишається дуже популярною, але міська влада вперто "не помічає" цей пляж, який, до того ж, – непогане "вікно можливостей" і для бізнесу.

 

Болюче питання – безпека відпочивальників. Через відсутність у пляжа офіційного статусу рятувального посту там, звісно, немає. Тому "Лілея" мало не щороку поповнює сумну статистику нещасних випадків на воді у Херсоні. 

 

 

Херсонщина – регіон, який може похизуватися наявністю двох морських узбереж. Але чимало мешканців обласного центру через фінансові та інші проблеми обмежуються літнім відпочинком на узбережжі Дніпра. На жаль, щоб організувати собі хоча б такий відпочинок, людям доводиться долати певні складнощі або миритися з певними незручностями. 

Читайте також

Культ пузанка: По який регіональний смаколик варто їхати до Херсона

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Херсон