Смердюча бомба під Херсоном: Чому аварія на Штурвальній може бути лише початком великої катастрофи

У Херсоні фонтан нечистот заввишки понад 10 метрів залив фекаліями шість домоволодінь

В'ячеслав Гусаков

Диспетчерська служба міського водопостачального комунального підприємства о 17:55 27 листопада отримала повідомлення про те, що сталася аварія на каналізації у Херсоні, люди потерпають від лиха.

 

На вулиці Штурвальній прорвало напірний каналізаційний колектор діаметром 900 міліметрів, по якому стоки йшли від центральної міської насосної станції до очисних споруд. Приблизно годину величезний фонтан, який бив з-під землі, буквально заливав нечистотами будинки й подвір’я мешканців вулиці. Очевидці казали, що у радіусі не менше кілометра стояв нестерпний сморід.

 

Містяни також кажуть, що подібна аварія була у Херсоні у 1990-ті роки. А комунальники – що на колекторі, який прорвало, тільки за останні два роки трапилося 19 аварій (шість у 2019 році, 13 у 2020-му), але не такого масштабу.

 

Ліквідували аварію, але не проблему

 

У соціальних мережах люди писали, що комунальники начебто не дуже квапилися проводити ремонтні роботи. Але директор міського комунального підприємства "Херсонське міське управляння водопровідно-каналізаційного господарства" Віктор Скобліков на пресконференції запевняв, що усе робилося згідно з регламентом. "Повідомлення ми отримали о 17:55. Аварійна бригада терміново виїхала на центральну міську насосну станцію, щоб зробити переключення на резервний колектор. Саме це треба було зробити насамперед", – сказав Скобліков на пресконференції у Херсонській міськраді.

 

 

За словами директора Херсонського водоканалу, смердючий фонтан заливав вулицю ще з годину, бо витікав вміст труби, який перебував там під великим тиском. "Довжина цього 900-міліметрового трубопроводу – 6,2 кілометра. Тому не важко уявити, скільки там було стічної маси", – сказав директор підприємства.

 

За словами Віктора Скоблікова, його підлеглі знали, що ділянка колектора на вулиці Штурвальній – аварійна, як і ще три ділянки. ЩОдо останніх, то до ймовірного фекального "душу", судячи з тенденцій, слід готуватися мешканцям вулиць:

– Запорізької (аварійні ділянки у 710 і 740 метрів);

– Штурвальної (там аварійні 570 метрів, тому можливі й нові сюрпризи);

– Івана Богуна (аварійні 450 метрів).

Та й загалом колектор у вкрай поганому стані, бо збудований у 1969 році. Працює він 53-й рік при нормативному терміні експлуатації у 30 років. "Ми намагаємося добитися його реконструкції. Нещодавно ініціювали звернення міськради до Мінекології з проханням виділити 1,5 мільйона гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації, але отримали відмову".

 

Скобліков каже, що зараз більш доцільно відремонтувати найпроблемніші ділянки, бо реконструкція усього колектора – справа дорога (приблизно на 130 млн грн), довга і марудна. Зокрема, треба буде вирішувати, що робити з ділянками трубопроводу, над якими збудовані споруди, серед яких є й багатоквартирний житловий будинок №103 на вулиці Івана Богуна.

 

 

На запитання журналістів про те, чи не варто було б зробити проектно-кошторисну документацію по колектору замість того, щоб цього року купувати за 1,5 млн грн мікроавтобус преміум-рівня, директор водоканалу відповів, що мікроавтобус був дуже потрібен, щоб возити співробітників у відрядження й на роботи виїзного характеру.

 

 

На тій же пресконференції заступник Херсонського міського голови Володимир Пепель сказав, що у місті капітальні ремонти на каналізаційних мережах не проводилися вже шість років.  

 

Збитки компенсуватимуть, але невідомо як

 

В одному з постраждалих будинків каналізаційними стоками залило дорогі матраци на ліжках, куплені за день до того. В іншому – кавомашину, напередодні подаровану господарю на день народження. Знищено і пошкоджено чимало іншого майна, документи. А два будинки, які найбільш постраждали, можуть бути визнані експертами непридатними для проживання. Про це на пресконференції розповіла голова Корабельної районної у місті Херсоні ради Наталія Чорненька.

 

 

За її словами, постраждалі мешканці вулиці Штурвальної отримають компенсацію. Її розмір буде визначений після експертного обстеження. Рішення про виділення грошей приймуть, ймовірно, на сесії Херсонської міськради, запланованої на 3 грудня.

Чорненька каже, що зараз те, що витекло з колектора, з вулиці вже майже прибрали. Попереду – дезінфекція території і споруд, а також ремонтні та відновлювальні роботи.            

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Херсон