Мостоперехід, копи-хабарники, падіння флагштока та інше: Чим хорошим і поганим запам’ятається херсонцям 2021 рік
Під час новорічних застіль херсонці напевне згадували про вже минулий рік: що гарного і поганого він приніс, які очікування виправдалися, а які перетворилося у гіркі розчарування
Коли закінчувався 2020 рік, найбільшим сподіванням на 2021-й було завершення пандемії. Ці сподівання не виправдалися. Натомість смертність від COVID-19 в Україні досягла минулого року рекордних показників. Херсонська область наприкінці жовтня теж встановила сумний рекорд: добовий показник смертності від хвороби сягнув відмітки у 46 випадків. Минулого року смертність від COVID-19 в Херсонській області була найвищою від початку пандемії.
Втім, 2021 рік на Херсонщині був багатим не лише на сумні події. Згадаємо, про що писали на Depo.Херсон протягом минулого року.
Досягнення року
Досягненням номер один минулого року безперечно є "світло в кінці тунелю", надія на те, що херсонський "довгобуд сторіччя", мостоперехід між міськими мікрорайонами ХБК і Таврійський, врешті решт добудують. У день святкування 30-річчя Незалежності України відкрили рух транспорту по півторакілометровій ділянці. Це – дві полоси автомобільної дороги. Частково збудована велодоріжка і будується доріжка для пішоходів, але їх відкриють, коли буде добудований весь перший пусковий комплекс.
Будівництво об’єкту розпочалося у 2013 році, тоді з бюджету було виділено на це 55 млн грн, а витрачено лише 13,6 млн. Щодо 41,4 млн підрядник, підприємство "Облавтодор", у 2014 році повідомив, що ці гроші начебто були витрачені на будівельні матеріали, які лишилися на непідконтрольній Україні частині Донецькій області. Ще Петро Порошенко під час свого президентства розпоряджувався розпочати розслідування по цій справі, але винні у зникненні коштів досі невідомі. У 2020 році екс-голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв казав, що фігурантам справи начебто вручені підозри, але не назвав жодного прізвища.
Тобто, херсонський мостоперехід можна вважати рекордним для області і за тривалістю будівництва, і за кількістю грошей, зниклих у невідомому напрямку.
У вересні 2021 року розпочалася реконструкція злітно-посадкової смуги міжнародного аеропорту "Херсон". Після реконструкції аеропорт зможе приймати літаки Boeing 737 – 800, 900 та Airbus 321.
Херсонський аеропорт увійшов до Державної цільової програми розвитку аеропортів, у якій передбачається 320 млн грн на реконструкцію його злітно-посадкової смуги. Співфінансування з обласного бюджету – 4,6 млн грн, які витрачені на розробку проєктно-кошторисної документації. Повне завершення робіт заплановане на березень.
Ще одним досягненням року можна вважати й перемогу херсонських митців, які змогли відстояти Виставкову залу Херсонської обласної організації Спілки художників України і приміщення, де розміщуються майстерні художників. Ці приміщення, які перебувають в комунальній власності міста, мерія хотіла виставити на продаж.
Компанія, розгорнута митцями й підтримана багатьма громадськими організаціями, спонукала міську раду виключити залу й майстерні з переліку об’єктів, які міська влада хотіла продати. Втім, події листопада 2021 року – "дзвіночок" для місцевих художників, натяк не необхідність терміново вирішити проблеми з роботою виставкової зали.
Влітку 2021 року в Херсоні і в деяких населених пунктах області режисер Роман Бондарчук знімав художній фільм "Редакція".
Сюжет фільму "Редакція": молодий музейний працівник випадково стає свідком підпалу лісу, фотографує це, приносить фото у редакцію місцевої газети і через збіг обставин змінює професію на журналістську. Фільм – про моральний вибір журналіста: честь і гідність чи гроші.
Роман Бондарчук – лауреат Шевченківської премії, він родом з Херсона, й більшість його стрічок зняті на Херсонщині.
Говорячи про досягнення, як не згадати історію успіху шкільного двірника Ігоря Євтушенка: 49-річний чоловік є завзятим прихильником бразильського джиу-джитсу, він неодноразово перемагав на престижних змаганнях, й ось привіз з об’єднаних Арабських Еміратів золоту медаль чемпіонату світу.
Гроші на цю поїздку на прохання Ігоря херсонці збирали усім миром.
Трагедії року
На жаль, і 2021 рік був щедрим на нехороші події. І сумний рекорд зі смертності від COVID-19 – далеко не єдина з них.
Власне з трагедії рік й розпочався. Сотні птахів, у тому числі – червонокнижні, загинули на Херсонщині внаслідок недбальства під час використання засобів захисту рослин. Перших жертв виявили в січні. Найбільша кількість загиблих птахів прийшлася на Національний біосферний заповідник "Асканія-Нова".
Виявилося, що до масової загибелі птахів призвело неправильне використання хімікату "Бродіфакум", призначеного для знищення гризунів на полях. Препарат заборонили використовувати на території, прилеглій до заповідника. Також запущений процес внесення змін до нормативних документів щодо використання в країні засобів захисту рослин.
В березні у селі Щасливе стялася подія, яка приголомшила всю країну: вбивство семирічної Марійки Борисової. Дівчинку чотири дні шукали кілька сотень людей: поліцейські, нацгвардійці, місцеві мешканці, волонтери з інших регіонів України. У найжахливіше ніхто вірити не хотів, але воно сталося: увесь час, що тривали пошуки, Марійка була вже мертвою. Згідно з висновками експертів, дівчинка була зґвалтована і задушена ввечері 7 березня.
Винним у злочині визнали 62-річного мешканця села, людину з кримінальним минулим. В квітні цей чоловік, перебуваючи в СІЗО, наклав на себе руки.
У 2021 році Херсонщина втратила кількох талановитих людей, які були гордістю області й прославляли її. Так, у минулому році пішли з життя керівник оркестру "Гілея" Владислав Белявський і відомий співак, народний артист України Харіс Ширінський.
Скандали року
У серпні 2021 року на Херсонщині співробітники СБУ викрили та заблокували злочинну схему. Організували її троє співробітників Управління патрульної поліції в Херсонській області. Як посередник їм допомагав місцевий підприємець. Ділки вимагали по 500 гривень з кожної великогабаритної машини за безперешкодне перевезення понаднормових вантажів.
Як одного з фігурантів справи співробітники СБУ затримали заступника начальника Управління патрульної поліції у Херсонській області Вадима Дегтяра. Щоправда, рішень суду по цій справі досі немає.
Ще один гучний скандал трапився на Херсонській філії Суспільного мовника. Менеджерка підприємства Оксана Шило збирала з підлеглих "данину" у вигляді половини отриманої людьми премії.
Щодо розслідування цієї справи, то там теж повний штіль.
Епікфейли року
В цій номінації безперечний переможець – падіння флагштоку в херсонському Парку Слави: 20 серпня впав 72-метровий флагшток, який мали встановити там до святкування 30-річчя Незалежності України. Флагшток розчавив припаркований неподалік нього автомобіль "Лексус", який належав Віталію Караваєву, заступнику директора Департаменту розвитку територій Херсонської ОДА, начальнику управління будівництва та фінансового забезпечення.
У Департаменті Караваєв відповідає за всі будівельні підряди і за організацію комунікації з підрядниками. Караваєв від ОДА курирував роботи по зведенню флагштока.
Подією, яку теж можна кваліфікувати як гучний епікфейл, стала зміна обласної влади в Херсонській області наприкінці жовтня 2021 року. Головою ОДА став Геннадій Лагута, який балотувався на проміжних виборах народного депутата по округу №184 й мав найбільші шанси бути обраним. Щоб нардепом став тепер вже екс-голова Херсонської ОДА Сергій Козир, партії Ігоря Колихаєва "Нам тут жити" віддали посаду голови ОДА.
І Геннадій Лагута під час прес-конференції, яка проходила у будівлі Херсонської ОДА, закликав виборців округу №184 голосувати за Сергія Козиря, попри те, що виборче законодавство забороняє агітацію у будівлях органів владі і участь у агітаційних заходах працівників органів державної і місцевої влади під час виконання службових обов’язків.
А наприкінці листопада в Херсоні фонтан нечистот заввишки понад 10 метрів залив фекаліями шість домоволодінь. На вулиці Штурвальній прорвало напірний каналізаційний колектор діаметром 900 міліметрів, по якому стоки йшли від центральної міської насосної станції до очисних споруд.
Приблизно годину величезний фонтан, який бив з-під землі, буквально заливав нечистотами будинки й подвір’я мешканців вулиці.
Рік 2021-й був багатим на різні події. Починається новий 2022 рік, й поки що є великі сподівання, що він подарить Херсонщині більше хороших подій, ніж минулий.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Херсон