Політичні "туристи" і адмінресурс навиворіт: Як розпочалися вибори в окрузі №184 на Херсонщині

На місце у Верховній Раді, яке звільнив Ігор Колихаєв в обмін на крісло Херсонського міського голови, претендують вже 11 кандидатів, і реєстрація бажаючих ще не закінчилася

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Політичні "туристи" і адмінресурс навиво…

Серед цих людей є й ті, кого можна вважати реальними претендентами на мандат, й ті, участь яких у виборах викликає щонайменш подив.

 

Depo.Херсон пропонує короткий огляд уже наявних учасників проміжних виборів у Верховну Раду. Серед них – і відомі у Херсонській області люди, й ті, хто до цих виборів не був відомий ані на території округу (Бериславський район, частина Каховського та Херсонського районів), ані взагалі в області.

 

"Стара гвардія"

 

Зараз можна говорити про двох кандидатів, які відомі в області, мають певну впізнаваність на окрузі і стовідсотково є не технічними. Це – заступник голови Херсонської обласної ради Геннадій Лагута і заступник директора ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Злато Таврії" Ігор Йосипенко. Лагута – висуванець політичної партії "Нам тут жити" Ігоря Колахаєва, Йосипенко – "Європейської Солідарності".

 

Геннадій Лагута

 

Геннадій Лагута

 

Ігор Йосипенко

 

Ігор Йосипенко

 

Обидва вони – депутати Херсонської облради, Йосипенко – вже друге скликання поспіль. Лагуту знають на окрузі як представника Ігоря Колихаєва на дострокових парламентських виборах. На думку політичного аналітика Олега Зайченка, Колихаєв буде потужно підтримувати виборчу кампанію Лагути, бо, як вважає аналітик, є певна домовленість між Колихаєвим і керівництвом депутатської група "За майбутнє" у Верховній Раді, членом якої він був. Умови домовленості: Колихаєв йде з парламенту, бо нардепство виявилося для нього нецікавим, але за результатами проміжних виборів компенсує групі втрату. Бо кількісний склад групи "За майбутнє" – 22 депутати при тому, що мінімально необхідна кількість для існування групи – 20. Тобто ще один депутат для групи життєво важливий як додаткова гарантія її існування на той випадок, якщо хтось мігрує.  

 

  

 

Ігор Йосипенко – впливова фігура у агробізнесі Херсонщині, і активи його – саме у Бериславському районі. Він також відомий як людина, яка вже тривалий час намагається конвертувати свій бізнесовий потенціал у політичний вплив. І проміжні вибори у Верховну Раду – чергова спроба зробити це.

 

Тому місцеві аналітики вважають дуже ймовірним те, що найзапекліша боротьба розгорнеться саме між Лагутою і Йосипенком, які з високою вірогідністю будуть фаворитами виборчих перегонів.  

 

Політичні "туристи"

 

Є серед кандидатів люди, які раніше не мали ніякого стосунку до Херсонщини, але раптом вирішили взяти участь у проміжних виборах до Верховної Ради. Зокрема, це Тетяна Лазарєва від політичної партії "Миколаївці", Сергій Матвійчук від партії "Команда Симчишина" (партія створена мером міста Хмільницький Олександром Симчишиним), Андрій Помазан (партія "Нові обличча") і Ігор Токовенко (партія "Народовладдя").

 

Усі ці люди постійно живуть за межами Херсонської області, раніше не брали участі у політичному житті регіону, але на цих виборах балотуються саме тут. Політичні партії, від яких вони висунуті, знайшли 60 тисяч гривень на заставу, необхідну для реєстрації цих кандидатів з, м’яко кажучи, сумнівними перспективами щодо обрання. Та й для партій участь у виборах чужих для регіону кандидатів аж ніяк не додасть політичного капіталу.

 

На думку голови Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементія Білого, справжньою метою участі таких кандидатів у виборчих перегонах може бути зовсім не боротьба за голоси виборців. "Кожен кандидат подає у дільничні виборчі комісії своїх людей і має своїх спостерігачів. І під час виборів буває так, що члени комісій і спостерігачі, яких подав один кандидат, працюють на користь іншого. Тому подивимося, як на цих виборах поводитимуть себе члени дільничних комісій і спостерігачі від кандидатів-"туристів", – каже Білий і зазначає, що ці вибори, можливо, перші на Херсонщині, коли серед кандидатів так масово представлені "політичні туристи".

 

Утім, не усі з "туристів" не проявляють активності, як зазвичай ведуть себе такі кандидати. Виключення – Ігор Токовенко, який позиціонує себе як "реальна альтернатива всевладдю агробаронів, скупників голосів та іншій олігархічній нечисті".

 

 Ігор Токовенко

 

Ігор Токовенко називав себе кандидатом у депутати ще у серпні, до початку виборчого процесу

 

Токовенко вже розгорнув на окрузі бурхливу діяльність: проводить зустрічі з мешканцями, бере участь у громадських слуханнях, масових заходах, навіть організовує протестні акції радикального характеру, зокрема, – акцію із знесенням паркану, встановленого забудовником на території прибережної зони у місті Нова Каховка.

 

 

"Слуги" пішли з Козиря

 

Висування партією "Слуга народу" кандидатом на проміжні вибори голови Херсонської ОДА Сергія Козиря стало водночас і сюрпризом, і проявом тенденції, яку помітила, мабуть, кожна людина, яка більш-менш слідкує за політичним життям Херсонщини. А тенденція така: зараз бренд  "Слуга народу" є у регіоні настільки непопулярним, що знайти впливову і впізнавану людину, яка погодилася б балотуватися під цим брендом, просто нереально. І це при тому, що у другому турі президентських виборів за Володимира Зеленського проголосували 83,2% виборців, які на Херсонщині взяли участь у голосуванні. А на позачергових парламентських виборах мандати депутатів висуванці від "слуг" отримали у Херсонській області на чотирьох мажоритарних округах з п’яти.

 

Але зараз у "слуг" через розчарування людей справи з електоральною підтримкою настільки кепські, що знайти для проміжних парламентських виборів достойну кандидатуру, яка представляла б партію – з області нездійсненного. І, мабуть, єдиним виходом лишилося використати людину, яка представляє у регіоні президентську вертикаль влади і яка у даній ситуації – єдина на Херсонщині з ТОП-персон, кому партія влади може "зробити пропозицію, від якої неможна відмовитися".

 

 

Як сказав Дементій Білий, висування Сергія Козиря – свого роду "адмінресурс навиворіт". "Зазвичай голова ОДА розглядався партією влади як дуже цінний ресурс для просування кандидата від партії, але зараз кандидатом є сам голова ОДА. Виходить, ситуація у партії настільки погана, що вона підставляється під потенційні дуже серйозні звинувачення у використанні адміністративного ресурсу, бо невідомо як під час виборчої кампанії поводитиме себе голова ОДА. Якщо почнеться низка його "робочих поїздок" з маршрутами у межах округу, це буде підставою для певних висновків", – каже Білий.

 

Ще не стартували, а вже порушують

 

Виборчий процес в окрузі №184 ще не перейшов у найбільш активну фазу, коли вже можна агітувати. Але громадські організації, які займаються його моніторингом, вже фіксують порушення.

 

Як розповів координатор спостереження громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області Євген Гладкий на онлайн-конференції, чотири кандидати розповсюджували агітаційні матеріали, які не мають вихідних даних. Це – Ігор Токовенко, Катерина Одарченко (партія "Національна платформа"), Геннадій Лагута і Ігор Йосипенко. Про ці факти активісти повідомили поліції, усі випадки задокументовані. 

 

 

Також, за словами Гладкого, у виборчому процесі вже активно беруть участь благодійні фонди, що прямо заборонено законодавством. Утім, як зазначив Гладкий, кандидати та їхні штаби вже набралися досвіду під час минулих кампаній, і на благодійних заходах вже немає прямої агітації у вигляді закликів голосувати чи не голосувати. Але у виборців все одно певні фонди вже давно асоціюються з певними людьми.  

 

Дев’ять чоловіків і дві жінки

 

Щодо кандидатів загалом, то їх поки що одинадцять: дев’ять чоловіків і дві жінки. Десять кандидатів висунуті партіями, один – самовисуванець, це – екс-голова Чаплинської селищної ради Володимир Бериславський.

 

Крім згаданих вище партій, своїх кандидатів висунули: ВО "Свобода" (Олег Баркаренко), партія місцевого самоврядування (Михайло Мельник) і Європейська партія України (Максим Негров).

 

Висування кандидатів політичними партіями закінчилося 20 вересня. До 30 вересня ще можуть подавати документи у Центральну виборчу комісію кандидати-самовисуванці. Тому ще невідомо, скільки усього бажаючих братимуть участь у виборах на 184-му окрузі. І, ймовірно, сюрпризи не виключені.  

Читайте також

Успіх "іменних" партій та неоцінені голови ОТГ: Про підсумки місцевих виборів на Херсонщині

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme