Реконструкція чи знеособлення: Як в Херсоні оновлюватимуть парки й сквери

Вимощений бетоном Потьомкінський сквер безповоротно втратив історичний вигляд. Парк "Херсонська фортеця", де знищать половину дерев і збудують спортивний кластер "Урбан-парк", може остаточно втратити свою індивідуальність

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Реконструкція чи знеособлення: Як в Херс…

Херсонські парки можна умовно поділити на два класи: які хоча б якось підтримуються в пристойному вигляді, й ті, які перебувають у вкрай занедбаному стані або існують лише на папері. До першої групи відносяться парк "Херсонська фортеця" й Шевченківський парк, до другої – Придніпровський парк, парк в мікрорайоні Шуменський і парк в мікрорайоні Таврійський.

 

Придніпровський парк

Так минулого літа виголядав дитячий майданчик в Придніпровському парку

 

Втім, є у цих парків й дещо спільне. Жоден з них, навіть більш-менш доглянуті, не є сучасним парком розваг чи парком відпочинку. За великим рахунком, херсонські парки відрізняються один від одного лише ступенем занедбаності. Відсутність пристойного парку розваг – багаторічна проблема Херсона. Більшість атракціонів в міських парках встановлені там настільки давно, що містяни, які пам’ятають ці гойдалки та каруселі новими, вже приводять на них онуків. А ще лишають бажати кращого, навіть у парках, розташованих в центрі міста, благоустрій та санітарний стан.  

 

парк Херсонська фортеця  

Парк "Херсонська фортеця" зараз більше нагадує лісопарк

 

відпочинкова зона в парку Херсонська фортеця

Але саме цей парк, попри стан, який бажає кращого,– одне з найпопулярніших місць відпочинку в Херсоні

 

Протягом останніх років міська влада напередодні кожного Дня міста ініціювала прибирання в парках, певні заходи з благоустрою. Щоправда, останні обмежувалися лише "Херсонською фортецею" і Шевченківським парком. Але це не робило погоди. Й теперішній Херсонський міський голова Ігор Колихаєв та його команда вирішили радикально змінити ситуацію. Але не шляхом повернення до життя мертвих чи напівмертвих парків й певних покращень в тих, що більш-менш живі.

 

Занедбані херсонські парки лишаються занедбаними, а реконструюють і реконструюватимуть, змінюючи до невпізнання, парки, які є історичними місцями й могли б бути пам’ятками, які приваблюють і місцевих мешканців, і туристів, "фішками" міста, його "обличчям". Але міська влада, багато говорячи про любов до Херсона, проводить політику на знищення неповторності міста.

 

Спорт VS історія

 

Херсонський міський голова Ігор Колихаєв  веде здоровий спосіб життя й пропагує його. Він – палкий прихильник облаштування в Херсоні спортивних майданчиків. Наприклад, невеличкий майданчик облаштований на відкритому у минулорічний День міста внутрішньому подвір’ї будівлі міської ради. Мер навіть розмістив на своїй сторінці у фейсбуці невеличке відео, де він саме на цьому майданчику демонструє хорошу фізичну форму.

 

скріншот відео з Колихаєвим

 

У День міста минулого року також відкрили великий спортивний майданчик на території парку "Херсонська фортеця". Там міський голова трохи пограв в футбол.

 

Скріншот Колихаєв грає в футбол

 

А на цей рік на території парку "Херсонська фортеця" заплановане будівництво спортивного кластеру "Урбан-парк" в рамках президентських програм "Велике будівництво" і "Здорова Україна". Кошторис проекту – близько 70 млн грн.

 

Формально ініціатор спорудження "Урбан-парку" – Херсонська облдержадміністрація, яку очолює Геннадій Лагута – підлеглий Ігоря Колихаєва у недавньому минулому. Ймовірно, рішення про будівництво "Урбан-парку" саме на території парку "Херсонська фортеця" ухвалювалося спільно. Й в результаті спортивний кластер буде збудований в центрі міста, де живе не так багато людей, як, наприклад, в мікрорайонах Таврійський чи Острів, які не мають на своїй території парків взагалі. Бо парк в Таврійському мікрорайоні існує хіба що на папері, а розташований на Острові Гідропарк – місці літнього відпочинку на воді, й не є парком в традиційному розумінні.

 

На думку відомого херсонського громадського діяча, голови обласної організацій Комітету виборців України і члена Громадської ради при Херсонському міському голові Дементія Білого, перенасичення центру Херсона спортивними майданчиками – не дуже хороша ідея, якщо казати м’яко. "Я не розумію, чому вирішили будувати "Урбан-парк" не там де живе багато людей, а у віддаленому від густонаселених мікрорайонів центрі Херсона. Такі об’єкти потрібно будувати там, де вони будуть доступними для багатьох людей. А в центрі вже є сучасні майданчики. А мікрорайони Таврійський, Шуменський, Острів, Житлоселище обділені ними", – каже Дементій Білий.

 

Він також зазначив, що спорудження "Урбан-парку" означатиме фактично знищення парку "Херсонська фортеця" як історичного місця.

 

Відомо, що спортивний кластер хочуть збудувати у тій частині парку, яка виходить на вулицю Перекопську. Зараз цю територію орендує приватний підприємець Роман Клименко, й там розташовані траса для картингу та атракціони.

 

траса для картингу в парку Херсонська фортеця

 

атракціони в парку Херсонська фортеця

 

Звільнити від них територію міська влада спочатку хотіла шляхом залякування орендаря. Атракціони визнали аварійними, попри те, що підприємець надав документи про проходження всіх перевірок технічного стану обладнання. Роману Клименку погрожували судом. Але після проведених херсонцями акцій протесту проти знесення парку атракціонів влада і підприємець домовилися.

 

Зараз відомо, що атракціони будуть перенесені в інше місце, підприємець начебто не має претензій. Але немає й підстав говорити про вирішення проблеми.

 

Незадоволених начебто заспокоїли, тобто "Урбан-парк" збудують. Й парк "Херсонська фортеця" може остаточно втратити історичний колорит.

В Херсонській міськраді журналісту Depo.Херсон розповіли, що для будівництва "Урбан-парку" обрали саме "Херсонську фортецю", бо це – єдиний варіант, який влаштував столичну комісію, яка ухвалювала рішення про виділення фінансування з держбюджету на будівництво урбан-парків. "В даному випадку Києву не підходить жоден інший варіант", – сказав співрозмовник в міськраді.

На запитання про те, чому у деяких містах, де вже збудовані урбан-парки, наприклад, в Харкові, вони розташовані досить далеко від центру, чиновник відповів: "В Харкові – три урбан-парки, тому для них обрали різні місця. Та й масштаби міста – інші".

Урбан-парк в Харкові

 

Урбан-парк в Харкові на Салтівці

 

Але питання про те, чи варта гра свічок у справі перетворення в спортивний кластер парку в історичному для Херсона місці лишається відкритим.

Парк "Херсонська фортеця" зараз – це хоча й більш-менш доглянута територія, але – не така, яким має бути пристойний сучасний парк. Атракціони, яким не один десяток років, траса для картингу, огороджена величезною кількістю старих покришок. Й загалом вигляд – далеко не такий, щоб радувати око.

 

парк Херсонська фортеця

 

Зміни дійсно потрібні. Але чомусь єдиним варіантом обрали спорудження "Урбан-парку" за типовим проектом, який безумовно позбавить "Херсонську фортецю" значної частини неповторності. Так, місто майже не витрачатиме на цей проект кошти з місцевого бюджету. Але, можливо, колись прийде усвідомлення, що втрачено більше, ніж отримано.    

Чи дочекаємося ревіталізації

На думку херсонського архітектора і громадського діяча Сергія Дяченка, в місті – парадоксальна ситуація: кілька парків з року в рік час від часу ремонтуються, а є ті, на які, попри вкрай занедбаний стан, міська влада майже не звертає уваги десятиліттями. "Є парк в мікрорайоні Шуменський, який не знав ремонту, мабуть, з 80-х років при тому, що розташований у дуже населеному мікрорайоні. Є майже знищений Придніпровський парк. Є існуючий лише у документах парк в мікрорайоні Таврійський. До того ж є мікрорайон Острів, де взагалі немає парку", – каже Сергій Дяченко.

Щодо парку "Херсонська фортеця", то, на думку Дяченка, він, враховуючи його розташування на місці колишньої фортеці, – ідеальний варіант парку відпочинку історико-культурного спрямування. "Після Другої світової війни міська влада вирішила, що Херсону потрібне місце відпочинку, й на площі в 32 гектари знищили чимало історичних споруд, які лишилися від Херсонської фортеці. Це було просто злочинне рішення. Й зараз треба зберігати хоча б ті часточки історії, які лишилися. Але в останні роки йде "повзуча" забудова парку: розширюються розташовані на його території заклади харчування, зводяться спортивні майданчики, інші споруди. Парк, по суті, знищується", – каже Дяченко.

За його словами, у 2012 році херсонські митці, архітектори й громадські діячі розробили й запропонували міській владі концепцію розвитку парків Херсона, але це припало на далеко не кращі часи: після обрання нардепом багаторічного мера міста Володимира Сальдо у міськраді утворилося кілька угруповань, які боролися за вплив. Й комунікацію громадськості й місцевої влади, яка й до того була дуже проблемною, взагалі довелося поставити на паузу. А після 2014 року питання парків стало, м’яко кажучи, не дуже актуальним для Херсона. Повернулися до нього лише нещодавно.

парк в мікрорайоні Шуменський

 

Занедбаний парк в мікрорайоні Шуменський

 

Занедбаний парк в мікрорайоні Шуменський

 

Парк в Шуменському

Сергій Дяченко зазначив, що у Херсона є величезний потенціал в плані зведення сучасних відпочинкових, спортивних та мистецьких комплексів: "В Херсоні лишилися, по суті, безгосподарними величезні площі колишніх підприємств. Десь є якісь споруди, а десь вже майже нічого не лишилося. Тобто, в місті – десятки, якщо не сотні гектарів території, яка потребує ревіталізації, повернення туди життя. Ось там і можна будувати спортивні кластери, інші сучасні відпочинкові зони. Є такі території й у центрі міста, наприклад, – територія заводу імені Петровського, яка майже вся не використовується".

Архітектор зазначив, що у багатьох країнах є позитивний досвід ревіталізації територій колишніх підприємств, у тому числі – й в Україні: "Розумію, що ці території здебільшого – приватна власність. Але чому влада не створює такі умови, за яких власникам непрацюючих підприємств було б вигідніше сприяти перетворенню мертвих територій на щось, корисне для міста? Саме на територіях, які потребують ревіталізації, можна облаштовувати щось сучасне, й не варто чіпати історичні парки й сквери, які мають бути просто добре доглянутими".

Потьомкінський сквер в Херсоні

Історичний Потьомкінський сквер, реконструкція якого почалася торік, міська влада чомусь вирішила "вдягнути" в бетон, через що ходити взимку там дуже слизько, а спекотного херсонського літа сквер перетвориться на величезну "пательню"

В Херсонській міськраді на запитання кореспондента Depo.Херсон щодо майбутнього херсонських парків і скверів відповіли, що скоро буде оголошено тендери на проведення робіт по реконструкції Шевченківського парку і на розробку проектно-кошторисної документації облаштування парку в мікрорайоні Таврійський. Також є концепція перетворення Гідропарку на Острові в багатофункціональну відпочинкову зону з парком та набережною.

Але усе це, включаючи й "Урбан-парк", – проекти, а якою буде їхня реалізація, покаже час.

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme