Мінімум прогулів і "зажате" панікадило: Чим запам’ятався обраний мер Херсона як нардеп

Трохи більше року тому підприємець Ігор Колихаєв спробував себе на виборчій посаді – народного депутата України. З огляду на те, що 15 листопада Колихаєв переміг на виборах Херсонського міського голови, час підбити підсумок його парламентської кар’єри

В'ячеслав Гусаков

Ігор Колихаєв ще лишається народним депутатом України, але факт обрання його на нову посаду – Херсонського міського голови – підстава казати про завершення парламентської кар'єри Колихаєва. Це був його перший похід на "службу народу". Чим відзначився обранець у Верховній раді, наскільки змінився, чи всі обіцянки виконав – Depo.Херсон аналізує рік майбутнього мера Херсона у парламенті.    

 

Агітував по-багатому

 

До парламенту Колихаєв був обраний торік в окрузі №184, до складу якого, згідно з попереднім адміністративно-територіальним розподілом, входили місто Нова Каховка, а також Бериславський, Великолепетиський, Великоолександрівський, Високопільський, Горностаївський і Нововоронцовський райони.

Подейкували, що Колихаєв мав намір йти до парламенту від партії "Слуга народу" (СН), але ще до початку кампанії не знайшов спільної мови з керівництвом політсили. Тож балотувався як самовисуванець і став єдиним на Херсонщині переможцем перегонів не з провладної партії. 

Виборча кампанія Колихаєва була найдорожчою серед кампаній переможців дострокових парламентських виборів 2019 року на Херсонщині. Кандидат, який на той час був власником і керівником кількох великих агрокомпаній, витратив, згідно з поданим у ЦВК фінансовим звітом, 1,1 млн гривень. Другий за офіційними витратами на вибори херсонський кандидат-переможець Олексій Ковальов (округ № 186) здобув перемогу з виборчим фондом у 240 тисяч гривень, з яких витратив 190,8 тисячі. Офіційні витрати інших переможців були ще меншими.

 

 

До того ж, Колихаєв під час минулорічної передвиборчої кампанії витрачав чималі гроші на проекти у населених пунктах на території 184-го округу, які реалізовувалися його благодійним фондом. Це, як зазначали у своїх звітах громадські організації, які моніторили виборчий процес, недешеві подарунки для різних бюджетних закладів, проведення різноманітних теж дуже витратних акцій і заходів.

 

Втрата інтересу і позицій

Коли Ігор Колихаєв став народним депутатом, він, як розповідають мешканці територій, які входили до складу 184-го округу, істотно втратив інтерес до місцевості, від якої був обраний у ВР. Зокрема, ексголова Високопільської ОТГ Руслан Застава каже, що єдиний позитивний приклад, який він може пригадати щодо депутатства Колихаєва, – це сприяння нардепа виділенню додаткового фінансування районним лікарням у зв'язку з пандемією коронавірусу. "А на звернення до Ігоря Вікторовича саме від керівництва ОТГ не було жодної позитивної реакції. Зокрема, ми просили посприяти виділенню з так званої "депутатської" субвенції на соціально-економічний розвиток територій коштів на вирішення проблем з водопостачанням і на придбання автомобіля для лікарні. Але нам відповідали, що виконати наші прохання неможливо через те, що Ігор Колихаєв – депутат не з провладної фракції. Та й взагалі, за моїми спостереженнями, після виборів активність Колихаєва зокрема на Високопільщині була майже нульовою", – каже Застава.

За словами херсонського журналіста Олега Батуріна, виникало враження, що Колихаєв загалом після виборів не дуже цікавився ситуацією на своєму окрузі: "Був великий контраст: дуже масована присутність кандидата під час виборів, дуже масштабна і витратна агітаційна кампанія і майже повна втрата інтересу після виборів", – каже журналіст.

Батурін припускає, що у більшості населених пунктів округу нардеп Колихаєв після обрання до Верховної Ради не був. "Я зараз навіть не можу пригадати, чи були поїздки Колихаєва по округу після його обрання. Мабуть, у більшості населених пунктів він після виборів не був. Можливо, лише у Новій Каховці був, бо тут під його патронатом має будуватися Центр олімпійських видів спорту "Н2О", на якому депутат дуже піарився під час передвиборчої кампанії. До речі, після того, як Колихаєв припинить бути нардепом, перспективи цього проекту ще більш сумнівні, ніж раніше. Зі своїх джерел я знаю, що міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко погодився балотуватися на виборах від партії "Слуга народу", коли отримав обіцянку щодо відділення на "Н2О" грошей з держбюджету. Але як у нас виконуються обіцянки, загальновідомо. Втім, якщо проект і буде реалізований, то невідомо, чи залишиться там Колихаєв", – розповідає журналіст.

За словами Батуріна, Килихаєв і його політична сила "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити!" стрімко втрачають позиції у ключовому для округу місті. "Сьогодні була сесія Новокаховської міськради, і депутати від "Нам тут жити!" не отримали очікувану ними посаду секретаря ради, на яку обрали представника ОПЗЖ, а на вакантну посаду заступника міського голови обрали людину, яка представляє партію "Слуга народу". А фракція "Нам тут жити!" вже на першій сесії по суті перейшла в опозицію до міської влади", – розповів Батурін. 

Слово і діло Ігоря Колихаєва

Згідно з даними порталу "Слово і діло", Колихаєв виконав 27% зі своїх основних передвиборчих обіцянок: три з 11, інші - у процесі виконання. Зовсім невиконаних обіцянок, за даними порталу, немає. Але у ЗМІ можна знайти матеріали про те, як люди нагадують депутату про обіцянки, які він давав під час виборів, і про які "забув".

Зокрема, обіцяв допомогти з покупкою панікадила для церкви в Нововоронцовському районі, храму Преображення господнього з села Михайлівка. У вересні цього року настоятель храму оприлюднював відеозвернення, у якому нагадував депутату про так і не виконану обіцянку.

Крім того, Колихаєв, який є дуже крупним гравцем в агробізнесі в Херсонській області, декларує негативне ставлення до відкриття вільного ринку сільськогосподарської землі. Але при цьому сам не цурається сумнівних схем. Так, у 2019 році Колихаєв отримав у спадок 10 земельних паїв майже на 1,3 млн. грн. Спадкодавці – люди, ніяк не пов'язані між собою і зі спадкоємцем. У ЗМІ можна знайти публікації, в яких йдеться, що таке успадкування – одна зі схем придбання землі де-факто в обхід мораторію.            

Офіційно

За даними сайту Верховної Ради України, Ігор Колихаєв, який входить до депутатської групи "За майбутнє" і має посаду заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, відвідував засідання дуже сумлінно: має лише 15 пропусків.

Також він брав участь у більшості голосувань. Але виступив за понад рік депутатства усього раз: 3 березня під час обговорення проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

Протягом депутатства Ігор Колихаєв подав 60 законодавчих ініціатив, де був зазначений як співавтор. Також депутат подав 43 власні поправки до різних законопроектів, з яких були повністю враховані чотири, частково – вісім, усі інші поправки відхилені.

Читайте також

Сімейне депутатство і ймовірні мезальянси: Якою буде нова Херсонська міськрада

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Херсон