Архіви КДБ: Як завербували та для чого використовували в Херсоні агента-лікаря "Шкуренка"
Представник херсонської лікарської династії упродовж років працював на радянську спецслужбу в якості агента під псевдонімом "Шкуренко"
- Херсон
-
18 жовтня 2020 13:00

Розсекречені архіви радянських органів державної безпеки містять величезні масиви матеріалів про тих, хто у різний спосіб боровся проти радянського тоталітаризму. Разом із тим, вистачає матеріалів і про тих, хто в силу різних обставин допомагав чекістам придушувати будь-які спроби спротиву й належав до секретної мережі агентів та інформаторів. Одним із таких був агент УМДБ Херсонської області "Шкуренко".
Під псевдонімом "Шкуренко" до агентурній мережі п’ятого відділу УМДБ Херсонської області був у 1948 році завербований місцевий лікар. Дані про агента, а також його батьків містяться у матеріалах особової справи №9700.
Майбутній агент народився у 1917 році в Каховському районі. Його батько, чех за національністю, прибув до краю ще під час Першої світової війни, оселився тут, працював інструктором з виноградарства. Мати-француженка була лікаркою. Вочевидь, за материнським прикладом майбутній агент вступив до Одеського медичного інституту.
Закінчив його у 1941 році, на початку радянсько-німецької війни. Уже 26 липня був направлений у розпорядження міського військкомату Оріхова, що у Запорізькій області. Однак місця призначення не дістався. Дорогою ешелон був затриманий німецькими військами, й молодий лікар потрапив до полону, після чого був відправлений до Вознесенська (нині Миколаївська область). Звідти повернувся у Херсон.
Під час окупації працював хірургом у міській лікарні Херсона. Серед іншого, надавав медичну допомогу співвітчизникам, які утримувалися у німецькій в’язниці. Лікаркою у німецькому шпиталі в Херсоні працювала і його матір. Її як француженку під час німецької окупації було записано "фольксдойче". Матір майбутнього агента у 1943 році виїхала до Німеччини, повернулася звідки за два роки як репатріантка.
Її ж син дочекався звільнення Херсона радянськими військами. Після чого у 1944 році був призваний до радянської армії й відправлений на фронт. Зважаючи на те, що за національністю він був чехом, його відправили до Першого чехословацького корпусу, сформованого в СРСР на початку війни. В армії залишався лікарем-хірургом. У 1945 році, після поранення, був демобілізований й повернувся до Херсона. Працював хірургом у міській лікарні.
Тут за три роки й був завербований відділом охорони порту "Херсон". Для вербування були використані компрометуючі матеріали щодо співпраці з німцями під час окупації.
Першим завданням новоспеченого агента "Шкуренка" була розробка колеги – лікаря Григорія Вахна. Згодом "Шкуренка" долучили до розробки справи-формуляра №333 на "троцькіста" Івана Глушкова, теж лікаря.
Чекісти характеризували "Шкуренка" наступним чином: "Розвинутий, добре розбирається у міжнародних подіях й питаннях поточної політики, системно читає художню літературу". Звісно, повідомлення новоспеченого агента ретельно перевірялися щодо достовірності. В УМДБ звітували, що перехресна перевірка його донесень засвідчила правдивість матеріалів й ретельність у їхній підготовці. Серед недоліків агента називалися небажання розширювати коло спілкування й заводити нові знайомства, що звужувало спектр його залучення до розробки потенційних "ворогів народу".
Серед тих, кого міг розробляти агент "Шкуренко", чекісти називали наступних осіб:
-
Іван Глушков, головний лікар й завідуючий поліклінікою №2 на "Воєнному", якого як троцькіста розробляв перший відділ УМДБ
-
Рафаїл Аронов, головний лікар й завідуючий шкільною поліклінікою, ще один "троцькіст"
-
Григорій Вахно, колишній головлікар, якого розробляли за антирадянську агітацію
-
Леонія Рицик, лікар у поліклініці водників, дружина репресованого "кадрового троцькіста" Рафаїла Рицика, який також проходив по матеріалах як потенційний об’єкт розробки.
Робота у медичному закладі дозволяла "Шкуренкові" виїжджати за межі міста, не викликаючи підозр. З огляду на це, співробітники МДБ мали намір використовувати його для посилення агентурної розробки троцькістів. Важко точно сказати, як довго співпрацював херсонський лікар з радянською спецслужбою. Але, принаймні, станом на 1952 рік ця співпраця тривала.
Читайте також
Як вербували та використовували агентів проти українських націоналістів у Криму
Як тернопільський юнак став "чекістським" агентом-бойовиком на Херсонщині
Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон
Всі новини на одному каналі в Google News
- 10:27 Розпочалася 1 151 доба широкомасштабної збройної агресії рф проти України
- 08:36Росіяни прицільно атакували дронами людей на Херсонщині. Двоє поранених
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 22:24 Цього дня на фронті окупанти намагалися прорватися понад сотню разів
- 11:20Росіяни атакували з дрона "швидку" в Херсоні, є поранені
- 12:03Зранку 16 квітня ворог атакував місто Херсон. Зруйновано спортивний заклад, льодову арену, є жертви ФОТО
- 09:56Начальник Херсонської МВА Мрочко вранці потрапив під обстріл
- 22:31 Цього дня ворог штурмував позиції ЗСУ 87 разів
- 10:18Росіяни знову намагаються висадитися на островах Дніпра, — речник УДА
- 10:10Росіяни скинули з дрона вибухівку на авто у Бериславі. Двоє людей постраждали
- 08:32Ворог ввечері обстріляв Херсонщину. Поранено трьох дорослих та дитину
- 09:26Троє вбитих та 6 поранених: Наслідки чергової гарячої доби на Херсонщині
- 15:12Ворожа артилерія атакувала Центральний район Херсона - є попадання в дитлікарню (ФОТО) ФОТО
- 09:31 Про ситуацію на фронті розповіли в Генштабі ЗСУ
- 19:16росіяни скинули з дрона вибухівку на цивільний автомобіль у Херсоні: є загиблий і поранені
- 14:50На Херсонщині ворог поцілив у медзаклад: Є поранені
- 09:33 Ворог продовжує атакувати, - зведення Генштабу ЗСУ
- 22:50 З початку доби відбулося 125 бойових зіткнень: Найскладнішим залишається Покровський напрямок
- 20:45Наводив удари на Херсон: СБУ затримала ще одного коригувальника рашистів