Генічеськ знову замерзає: На Херсонщині чекають повернення Криму

Пояснити, чому досі не розв’язані проблеми з забезпеченням Генічеська газом, можна лише якоюсь таємною інформацією про те, що незабаром вони розв’яжуться самі, наприклад, поверненням Криму

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Генічеськ знову замерзає: На Херсонщині…

З початком опалювального сезону місто Генічеськ Херсонської області знову залишилося без газу. Ситуація не настільки катастрофічна, якою була у січні цього року, коли в морози без опалення опинилися тисячі генічан, але ж на дворі ще не січень, а понад 600 родин уже замерзають у своїх будинках. Портал Depo.Запоріжжя намагався розібратися, через що виникла чергова катастрофа та чи можна було їй запобігти.

Не зовсім українське місто

Пояснити, чому досі не розв’язані проблеми з забезпеченням Генічеська газом, можна лише якоюсь таємною інформацією - фото 1

Генічеськ єдине місто в Україні, що має газопостачання, але не приєднано до єдиної газової системи України. Опалюється він газом власного видобутку з родовища Стрілкове, розташованого на території Генічеського району – в Азовському морі поблизу Арабатської стрілки. За даними НАК "Нафтогаз", озвученими, коли сталася перша газова катастрофа у Генічеську, максимальна виробнича потужність родовища 25 млн. кубометрів у рік, місту потрібно десь 9 млн. кубів. Тобто, теоретично вистачає з головою. Але лише теоретично. Адже влітку Генічеську потрібні одні обсяги блакитного палива (приблизно 10 тис. кубометрів на день), а з початком опалювального сезону – зовсім інші (в морози – 100 -120 тис. кубів).

Раніше, а саме до 2015 року, залишки видобутого у теплу пору газу закачували у Глібовське газосховище, а взимку брали газ звідти. Востаннє так робили влітку 2015-го. Одна біда, Глібовське газосховище розташоване на території окупованого Криму. Щоправда, бідою це не вважали ані самі генічани, ані компанія "Пласт" біглого тепер вже нардепа Оніщенка, яка з березня 2014 року видобуває газ у Стрілковому і яка саме і закачувала його у газосховище, що де-факто  належало росіянам. Грім грянув у перших числах 2016-го – з 1 січня окупаційна влада Криму заблокувала поставки українського газу з газосховища у Генічеськ. При середній температурі за вікном близько 14 градусів морозу місто – і об’єкти соціальної сфери, і житловий фонд – залишилося без опалення. На чотири холодні дні.

Тут нарешті Генічеськ з його нерозв’язаними газовими проблемами помітили, розразився жахливий скандал, на багатті якого добре погріли руки російські пропагандисти. Звернення мера Генічеська Олександра Тулупова до окупаційної влади Криму з вимогою негайно повернути український газ було подано як особисте прохання до Путіна врятувати Генічеськ. Він на нього, звісно ж, миттєво "відреагував" – газ із газосховища пішов із 5 січня. І хоча Нафтогаз на всіх перехрестях кричав, що це не гуманітарна допомога Кремля Генічеську, а повернення нашого газу, чимало генічан досі вважають, що холодною зимою 2016-го їх врятував російський цар.

Навіть вертольотом неможна долетіти

У Глібовському газосховищі досі залишається український газ. За словами мера Генічеська, близько 18 млн. кубометрів, тобто, його б вистачило на два опалювальні сезони. Навчений гірким досвідом Тулупов цього літа звертався вже не до окупаційної влади, а до українського Уряду з проханням сприяти поверненню українського газу з кримського сховища для забезпечення нормального проходження опалювального сезону. "...Про таке місто як Генічеськ дізналися не тільки в Україні, а й за її межами, і тільки після цього центральна влада звернула увагу на проблему прикордонного міста (розташованого на адмінмежі з окупованим Росією Кримом, - ред.). взимку 2016 року міністерство енергетики та вугільної промисловості проводить дві наради, на яких розглядають питання забезпечення газом Генічеська. Але до сих пір ніяких рішень з цього питання не прийнято. Ситуація залишається тупиковою - наш газ є, але взимку ми його взяти не можемо ", - заявляв генічеський мер у червні цього року, пророкуючи подальші проблеми з газозабезпеченням міста.

І як у воду дивився. Не довелося навіть очікувати зими і морозів. Генічеськ залишився без тепла у минулі вихідні. За станом на понеділок 24 жовтня, газ не дійшов до 665 генічеських домогосподарств, тобто до десятої частини населення Генічеська. Проблема виникла через те, що у вихідні різко похолоднішало, відповідно зросли обсяги споживання газу, а відкрити вентиль на Стрілковому родовищі, тобто збільшити видобуток компанія Пласт не встигла – не змогла дістатися газової платформи через шторм на Азовському морі. Через падіння тиску газу генічеські багатоповерхівки залишилися без опалення. Упродовж усього дня херсонська обласна і генічеська районна влада бадьоро інформували, що проблема під контролем і газовики з ризиком для життя не полишають спроб дістатися газової вишки – вертольотами і човнами. Нарешті ввечері 24 жовтня виконувач обов’язки заступника голови Херсонської ОДА Олександр Адамчик визнав, що дістатися родовища наразі неможливо.  "Проблема аварійного відключення газу виникла через те, що підприємство ПрАТ "Пласт" завчасно не переставило задвижки системи видобутку газу на зимовий період, що збільшило б потужність газовидобувних свердловин у опалювальний сезон. Наразі, була спроба доставити співробітників ПрАТ "Пласт" до видобувної платформи гвинтокрилом, але вона виявилась невдалою через штормову погоду у районі”, – зазначив Адамчик та додав, що питання усунення аварійної ситуації буде вирішено після настання сприятливих погодних умов. 

Пояснити, чому досі не розв’язані проблеми з забезпеченням Генічеська газом, можна лише якоюсь таємною інформацією - фото 2

Щоправда, через те, що вжиток газу за понеділок впав, тиск в магістральному газоводі збільшився і газовики вже майже вночі почали повертати газ у багатоповерхівки. Однак поки не родовищі не знімуть заглушки та не збільшать видобуток газу, очікувати, що потрібний тиск втримається, не варто. Тож будь-якої митті Генічеськ знову може залишитися без опалення.

Прямі поставки зі Стрілкового родовища – це на сьогодні єдине джерело забезпечення Генічеська блакитним паливом. Джерело, прямо скажемо, не надійне. Враховуючи, що компанії Пласт наразі нема де, зберігати залишки для Генічеська, вона корегує видобуток в залежності від потреб генічан. Тобто чергове збільшення обсягів споживання за несприятливих погодних умов знову змусить жителів мерзнути. Крім того, за деякими даними, "Пласт" фізично не може вижати з родовища більше за 70 тис. кубів на добу, а, як написано вище, Генічеську у морози потрібно понад 100 тис. кубів.

Проблема сама розсмокчеться?

Уявити, що у сучасному світі за майже три роки не можна розв’язати дрібну технологічну проблему – забезпечити 20-тисячне місто теплом, дуже важко. Нехай, навіть у 2014-2015 ніхто її не помічав. Але ж вже помітили. І навіть озвучували варіанти розв’язання. Їх кілька і вони аж ніяк не біном Ньютона: добитися повернення українського газу від окупантів; прокласти трубу, яка підключить Генічеськ до газотранспортної системи України; побудувати нове газосховище; допомогти населенню перейти на альтернативні джерела опалення... Напевно, є й інші. Проте жоден з цих варіантів так і не був запропонований Генічеську, тем більше реалізований. Якась кількість населення цього року скористалася "теплими кредитами", щоб відмовитися від газового опалення, тобто врятувала себе. Але вже ясно, що ця кількість не настільки велика, щоб значно вплинути на обсяги споживання газу в Генічеську.

Тож, напевно, на Херсонщині володіють якоюсь таємною інформацією про те, що проблема розсмокчеться сама. Питання, яким чином. Адже після кожного відключення тепла певна кількість генічан починає волати про "братню Росію, без якої не вижити"…   

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme