Свято неслухняності, клони й бійка: Що відбувається на довиборах в парламент на Херсонщині

На проміжних виборах до Верховної Ради України в окрузі №184 у Херсонській області кандидати вдаються до використання нечесних методів агітації, а інколи і відверто нехтують вимогами законодавства

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Свято неслухняності, клони й бійка: Що в…

Передвиборча кампанія в окрузі №184 триватиме ще три тижні, а спостерігачі вже зібрали чималу колекцію порушень. За виявленими фактами розпочаті три кримінальні й чотири адміністративні провадження.

 

За тим, як триває виборча кампанія на Херсонщині, слідкує Depo.Херсон.

 

Атака клонів: Козирі, Лагути і неочікуваний Колихаєв

 

На нинішніх виборах використовується стара як світ технологія введення виборців в оману шляхом реєстрації кандидатів-"клонів", дані яких повністю або частково співпадають з даними кандидатів, у яких суперники хочуть відтягнути голоси.

В окрузі №184 зареєстровані "клони" голови Херсонської ОДА Сергія Козиря і заступника голови Херсонської облради Геннадія Лагути. Останній навіть удостоївся від конкурентів двох двійників – Лагути Геннадія Борисовича та Лагути Геннадія Васильовича – мешканців відповідно Дніпропетровської та Івано-Франківської областей. "Клон" голови ОДА – мешканець Кіровоградської області.

Також зареєстровано кандидатом Колихаєва Юрія Анатолійовича, прізвище його ідентичне прізвищу міського голови Херсона Ігоря Колихаєва. Це – той самий Юрій Колихаєв, який минулого року був кандидатом-"клоном" на виборах Херсонського міського голови.

Юрій Колихаєв

Юрій Колихаєв у Херсоні під час місцевих виборів 2020 року

Принаймні, факти біографій у реєстраційних даних співпадають. Мабуть, Колихаєва-"клона" зареєстрували для введення в оману вже геть необізнаних виборців, які пам’ятають, що Ігор Колихаєв був нардепом за округом №184, але не в курсі, що проміжні вибори проводяться саме тому, що Ігор Колихаєв відмовився від мандату нардепа на користь мерського крісла.

Утім, "клони" – це не лише для відтягування голосів. Варто враховувати й те, що кожен кандидат може висувати своїх людей у дільничні виборчі комісії і ставити спостерігачів. І не секрет, що інколи члени комісій і спостерігачі від одного кандидата працювали в інтересах іншого. Тому буде цікаво подивитися, на кого працюватимуть члени комісій і спостерігачі від "клонів".

На "клона" Сергія Козиря зреагували правоохоронці, через появу цього двійника було відкрите одне з трьох кримінальних проваджень, що стосуються цієї передвиборчої кампанії. Справу порушено за частиною 3 статті 157 Кримінального кодексу України (Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії референдуму чи діяльності офіційного спостерігача). Але це не завадило ЦВК зареєструвати "клона" Козиря кандидатом.

"Свято неслухняності" у Новій Каховці

Громадські організації, зайняті моніторингом виборчого процесу, сигналізують про декілька прямих порушень кандидатами і партіями вимог виборчого законодавства.

Зокрема, День міста у Новій Каховці (центр виборчого округу № 184) 25 вересня, став у цьому сенсі просто таки "святом неслухняності".

На сайті Новокаховської міської територіальної громади у анонсі святкових подій була розміщена інформація про те, що свято відбувається за підтримки голови Херсонської ОДА Сергія Козиря і партії Ігоря Колихаєва "Нам тут жити", від якої висунутий кандидатом Геннадій Лагута.

Анонс Дня міста у Новій Каховці

Громадянська мережа ОПОРА повідомила, що виконавчий комітет міськради у відповіді на письмовий запит підтвердив, що серед спонсорів святкування до Дня міста була політична партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити". Під час святкового концерту зі сцени кілька разів дякували спонсорам, у тому числі партії Ігоря Колихаєва та заступнику голови Херсонської облради Геннадію Лагуті. Останній виступив зі сцени разом з іншими меценатами.

А голова ОДА Сергій Козир на тому ж концерті представив співачку Надію Дорофеєву (DOROFEEVA), назвавши її "хорошим другом". Крім того, на своїй сторінці у Facebook він подякував співачці за те, що прийняла його запрошення виступити у Новій Каховці.

Скріншот Фейсбука Сергія Козиря

Джерела фінансування виступу Дорофеєвої у Новій Каховці нині намагається з’ясувати Громадська мережа ОПОРА.

За словами радниці з юридичних питань ОПОРИ Тетяни Юзвяк, залучення політичної партії-суб'єкта виборчого процесу як спонсора заходу, що проводиться органом місцевого самоврядування, є неприпустимим. Згідно з частиною 3 статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (проміжні вибори поки що проводяться за цим законом) повідомлення про підтримку партією-суб'єктом виборчого процесу або кандидатом у депутати публічних заходів є політичною рекламою. Як і привернення уваги до участі у таких заходах партії-суб'єкта виборчого процесу чи кандидата. Згідно з частинами 7 та 8 цієї ж статті такі заходи повинні  фінансуватися з виборчого фонду. Водночас, частиною 4 статті 74 цього ж закону забороняється агітація під час проведення заходів, організованих органами влади та місцевого самоврядування. Таким органам та їх посадовим особам взагалі заборонена участь в агітації (п. 2, 3 ч.1 ст. 74 Закону).

І Сергій Козир, і Геннадій Лагута у день проведення свята вже були зареєстровані як кандидати у депутати. Тобто вони є суб’єктами виборчого процесу, як і партія "Нам тут жити". Святкування організовувала Новокаховська міськрада. Керівники міста і міської громади брали участь у святкових заходах.

День міста у Новій Каховці

Кандидати у нардепи взяли участь у святковій ході у Новій Каховці 

День міста у Новій Каховці

Згідно ж із законодавством, про участь у святі партій і кандидатів не мало і йтися. Тим більш – про надання підтримки у проведенні свята. Тобто, під час святкування Дня міста у Новій Каховці відбулася ціла низка не те що порушень, а нахабних нехтувань вимогами виборчого законодавства.

Електронна "гречка" від кандидата

 

Не обійшлося в окрузі і без, на жаль, поки що непереможеної передвиборчої "гречки". Роздавали ті чи інші подарунки кілька кандидатів, але "чемпіоном" став Геннадій Лагута.

Зокрема, будучи вже зареєстрованим кандидатом у депутати, Лагута 16 вересня у Таврійську під час відкриття першої черги міського лікарняного комплексу подарував закладу кондиціонер. А під час відкриття стадіону "Локомотив" подарував футбольні ворота та м’ячі. Щоправда, робив це від імені Благодійного фонду Ігоря Колихаєва "Нам тут жити".

Скоріше за все, кандидат скористався неузгодженістю законодавства. У Законі України "Про вибори народних депутатів України" (на відміну від Виборчого кодексу, ч. 6 ст. 57), надання кандидатами і партіями "благодійної допомоги" під час передвиборчих кампаній не трактується як непрямий підкуп виборців. Але Закон України "Про благодійність і благодійні організації" забороняє благодійним організаціям надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у передвиборчій агітації. Правда, ця норма – суто декларативна, і покарання за її порушення немає.

А ось з приводу заходу, проведеного у селищі Нововоронцовка, представники Громадянської мережі ОПОРА звернулися до поліції. Там, під час святкування дня селища, партія "Нам тут жити" і Геннадій Лагута влаштували на місцевому стадіоні "Колос" урочистості і розважальні заходи. Під час останніх проводилася лотерея для мешканців Нововоронцовки, де розігрувалася недешева електроніка, зокрема, павербанки, смарт-годинники і навіть телевізор.

Подія мала усі ознаки агітаційного заходу: на стадіоні встановили сцену з зображенням Геннадія Лагути та символікою партії "Нам тут жити".

Свято від Геннадія Лагути у Нововоронцовці

Ведучий неодноразово наголошував, що для участі у розіграші призів необхідно реєструватись у "партійному" наметі.

Свято від Геннадія Лагути у Нововоронцовці

На урочистостях виступав Геннадій Лагута. Його представили як кандидата у народні депутати по округу №184. Разом з призами учасникам лотереї вручали брендовані пакети від Геннадія Лагути.

Такий захід – і пряме порушення виборчого законодавства, і підстава для кримінального провадження згідно з частиною 3 статті 160 КК України.

Відповідно до частини 14 статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" забороняється проводити передвиборну агітацію, яка супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або товарів безоплатно чи на пільгових умовах. Виключення – агітаційна продукція, вартість якої не перевищує 3% від мінімальної заробітної плати. Зараз це – 180 гривень. Павербанки, смарт-годинники і телевізор, напевно, коштували значно дорожче.

За словами координатора спостереження ОПОРИ у Херсонській області Євгена Гладкого, за їхнім зверненням щодо цього відкрите кримінальне провадження.

Кандидат заяви не писав, писала партія

 

Чи не найгучніша подія передвиборчої кампанії в окрузі №184 сталася 30 вересня під час сесії Новокаховської міськради. Тут виникла сутичка між співробітниками комунального підприємства "Муніципальна охорона" і прихильниками кандидата у нардепи Ігоря Токовенка.

Кандидат і його прихильники протестували проти зміни цільового призначення земельної ділянки, де розташовані руїни готелю "Дружба". А співробітники комунального підприємства "Муніципальна охорона", використовуючи фізичну силу, виштовхали протестувальників із зали засідань міськради. У поліції повідомили, що до них звернувся керівник комунального підприємства "Муніципальна охорона" Микола Волков із заявою про вчинення хуліганських дій. Порушено справу за ч.3. ст.296 Кримінального кодексу України "Хуліганство".

Кандидат і його прихильники казали, що не залишать без наслідків факт перевищення повноважень співробітниками "Муніціпальної охорони". Але, як розповіли кореспонденту Depo.Херсон у відділі комунікацій ГУ Нацполіції у Херсонській області, жодних заяв стосовно цього інциденту, крім заяви керівника підприємства, не надходило.

UPD. Коли вже матеріал був опублікований, авторові зателефонував голова партії "Народовладдя" Юрій Левченко. Він розповів, що звернення таки були, але не у херсонську поліцію. Партія звернулася з приводу інциденту у Новій Каховці у ДБР, МВС, Офіс Генпрокурора України і до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. 

За словами Юрія Левченка, він не довіряє херсонським поліцейським.

"До речі, у Новій Каховці поліція не просто нічого не робила поки тітушки з "муніциальної варти" били людей, а ще й сама скрутила Ігоря так, що у нього досі права рука нормально не функціонує. Тому, ви розумієте, чому ми вважаємо, що безсенсово звертатися в місцеву поліцію", – каже Юрій Левченко.

 

Читайте також

Політичні "туристи" і адмінресурс навиворіт: Як розпочалися вибори в окрузі №184 на Херсонщині

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme