З низькою явкою і особливим цинізмом: Якими були вибори на окрузі №184 на Херсонщині

На проміжних виборах у Верховну Раду в окрузі № 184 у Херсонській області взяли участь у голосуванні 34 415 виборців, тобто 21,4% від загальної кількості на окрузі

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
З низькою явкою і особливим цинізмом: Як…

Згідно з даними, оприлюдненими Центральною виборчою комісією, більшість голосів – 64,77% – набрав кандидат від партії "Слуга народу" Сергій Козир, який до 27 листопада був головою Херсонської ОДА.

Він з великим відривом випереджає найближчих конкурентів: підприємця Ігоря Йосипенка (партія "Європейська солідарність"), який набрав 14,09 % голосів і висуванку партії "Національна платформа" Катерину Одарченко (5,85% голосів).

"Кандидата вже призначили"

 

Під час проміжних виборів в окрузі № 184 явка виборів була більш ніж вдвоє нижчою, ніж під час позачергових парламентських виборів у 2019 році. Тоді проголосували 46% виборців.

 

Порожні виборча дільниця

 

Виборча дільниця у школі №2 міста Нова Каховка

 

На думку місцевих аналітиків, причина наднизької явки виборців цього разу – не тільки і не стільки у непростій епідемічній ситуації. Головною причиною називають події кінця жовтня, коли отримана з інсайдерських джерел і оприлюднена у соцмережах інформація про призначення новим головою Херсонської ОДА Геннадія Лагути виявилася правдою.

 

Геннадій Лагута – один з найближчих соратників Ігоря Колихаєва, який був нардепом по округу № 184 до місцевих виборів 2020 року, коли проміняв депутатський мандат на крісло Херсонського міського голови. Лагута – формальний голова створеної Колихаєвим партії "Нам тут жити", висуванець цієї партії на виборах в окрузі №184. Він вважався фаворитом виборчих перегонів, й коли перевиборча компанія була у розпалі, настільки хотів потрапити у парламент, що вдавався до відвертого підкупу виборців.

 

Але за 10 днів до виборів у соцмережах з’являється інформація про ймовірне призначення Лагути головою Херсонської ОДА за однієї умови: він відмовляється від боротьби за перемогу на виборах нардепа. Тоді ані у Херсонській ОДА, ані в оточенні Лагути, тим більше, він сам це не коментували. Але й не заперечували. Згодом з’явилася інформація, що представляти нового голову Херсонської ОДА приїде заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко. А 27 жовтня виявилося, що усі ці конспірологічні відомості і інформація з інсайдерських джерел – стовідсоткова правда.

 

Геннадія Лагуту призначили головою Херсонської ОДА, і він, нехтуючи законодавчою забороною, під час прес-конференції у будівлі Херсонської ОДА закликав виборців голосувати за Сергія Козиря. Але заклик мав зворотній ефект.

 

Як розповів аналітик громадського руху ЧЕСНО по Херсонській області Сергій Нікітенко, настільки нахабне і безпрецедентне застосування адміністративного ресурсу особливо обурило виборців у містах. "Якщо у селах люди хоча й не дуже охоче йшли на виборчі дільниці, то у містах Нова Каховка і Берислав, де люди більш обізнані і більш гостро реагують на політичні договорняки, велика кількість виборців просто свідомо ігнорувала голосування. Люди казали: "Навіщо нам йти на вибори, якщо вже призначили переможця?".

 

Низька явка на вибори

 

Виборча дільниця у школі №10 міста Нова Каховка

 

За словами голови Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементія Білого, призначення Лагути стало для нього найбільш значущою і найбільш неприємною подією цієї виборчої компанії. "Це безпрецедентний для Херсонщини, а, можливо, й для України, випадок, коли посаду очільника області з особливим цинізмом використали, по суті, як платіжний засіб під час політичних торгів. Це прогнозовано спричинило розчарування виборців. Щодо кандидатів, то я погоджуся с твердженням, що у цих виборах – два переможця – Сергій Козир і Геннадій Лагута. Але чи переможуть від цього виборці і чи переможе область – ще питання", – зазначає Білий.

 

Матюк на бюлетені

 

Деякі виборці виражали своє ставлення до кандидатів ненормативною лексикою

 

Експерти зазначають, що партія влади вдалася до настільки зухвалого використання адміністративного ресурсу, щоб "по-пацанськи" взяти реванш на окрузі, де вона у 2019 році програла. 

 

Ще однією специфікою нинішніх виборів була участь в них неактивних кандидатів. На окрузі № 184 таких кандидатів було вісім. Як сказав Сергій Нікітенко, таку ж специфіку мали й вибори в окрузі № 197. "Партії, які давно не брали участь у виборах і через це можуть втратити реєстрацію, просто скористалися останнім шансом відносно недорого зберегти цю реєстрацію, висунувши кандидатів", – каже Нікітенко.

 

Організація процесу

 

Щодо самого процесу голосування, за словами експертів, те, що вибори на Херсонщині відбулися відносно спокійно й без критичних порушень, стало приємним сюрпризом.

 

Як розповів координатор спостереження за виборами у Херсонській області Громадянської мережі ОПОРА Євген Гладкий, робота окружної виборчої комісії і переважної більшості дільничних комісій була організована добре. Окружна комісія після завершення голосування і підрахунку голосів на дільницях не зволікала з прийомом протоколів. Й вже у першій половині дня 1 листопада були прийняті усі протоколи.

 

ОВК округу №184

 

Черга до ОВК у ніч підрахунку голосів була, але ненадовго

 

Аналітик руху ЧЕСНО Сергій Нікітенко каже, що кандидати і партії навряд чи будуть оскаржувати результати виборів. "Навіть на безперервне засідання окружної виборчої комісії після завершення голосування приходили лише два кандидати, наскільки мені відомо, – Ігор Токовенко і Максим Негров. Інші кандидати вже заздалегідь знали, як усе закінчиться, тому просто лишили на засіданні своїх представників", – каже Нікітенко.

 

У день виборів кандидатка від партії "Національна платформа" Катерина Одарченко звинуватила Сергія Козиря в організації схеми підкупу виборців. Хоча й це звинувачення дуже серйозне, але, на думку експертів, воно навряд чи зробить погоду на виборах. "Кандидат і її представники повели себе, м’яко кажучи, трохи дивно. Вони чомусь не звернулися до поліції одразу після виявлення фактів. Пости кандидатки у "Фейсбуці" з посиланнями на якихось неназваних людей не можуть бути доказами правопорушення. Наприклад, наші спостерігачі зверталися до поліції одразу після виявлення порушень", – каже Євген Гладкий.

 

Яким нардепом буде Сергій Козир

 

Під час представлення Геннадія Лагути як нового голови Херсонської ОДА заступник голови Офісу президента України Кирило Тимошенко сказав, що Лагута і Сергій Козир працюватимуть у тандемі. Але херсонські експерти вважають, що обрання Козиря народним депутатом поставило крапку у херсонському періоді його життя.

 

За словами Дементія Білого, виборців округу №184 чекає розчарування, бо вони голосували, розраховуючи на лобістські можливості майбутнього нардепа. "Зараз ми перебуваємо на етапі переходу до партійної системи формування парламенту, тому йдуть у небуття часи, коли нардеп-мажоритарник був таким собі "батьком рідним" для мешканців певної території. Та й парламентарів-мажоритарників скоро не буде. Система змінюється", – каже Дементій Білий.

 

Згоден з ним і Сергій Нікітенко. "Скоріше за все на окрузі працюватиме хтось з помічників Козиря, але сам нардеп, скоріше за все, втратить інтерес до Херсонщини й не дуже допомагатиме області. Він давно не приховував свої амбіції працювати у столиці, де має квартиру (вона вказана у декларації) і де вже давно живе його родина", – каже аналітик ЧЕСНО.  

 

До того ж аналітики зазначили, що подальша доля Сергія Козиря у фракції партії "Слуга народу", скоріше за все, бути "одним з" і просто голосувати так, як скаже керівництво. 

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme