Фермерство і боротьба з олігархами: Що обіцяють херсонцям партії, які хочуть потрапити у міськраду

Партії, що беруть участь у виборах до Херсонської міськради, оприлюднили свої виборчі програми. Спектр обіцянок широкий, а ось конкретики малувато  

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Фермерство і боротьба з олігархами: Що о…

У виборах до Херсонської міської ради бере участь 21 партія – загалом на 54 мандати у Херсонській міськраді претендують на цих виборах 932 кандидати. Списки претендентів та партійні виборчі програми розміщені на сайті Центральної виборчої комісії. Портал Depo.Херсон дізнався, що обіцяють херсонцям політсили, які хочуть завести своїх представників до міськради.    

Отже, усі програми можна умовно поділити на три категорії.

Перша – програми, сформовані лише із загальних положень під девізом: "Ми – за усе хороше проти усього поганого!". У деяких із цих програм в основному тексті навіть немає жодної згадки про Херсон. Це – здебільшого програми великих партій, де або центральний апарат вирішив "спустити" регіональним організаціям уніфікований документ, або на місцевому рівні вирішили не докладати зайвих зусиль і взяли за основу партійну програму, тобто просто скопіювали деякі її положення.

Друга категорія – це програми, після прочитання яких виникають сумніви щодо розуміння партійцями статусу і повноважень ради, до якої відбуваються вибори. Позаяк, щоб реалізувати ці програми, депутат міськради повинен мати "в одному флаконі" повноваження нардепа, кількох міністрів, прем'єр-міністра, спікера ВР і навіть президента. 

Третя категорія – програми партій, які все ж усвідомлюють, що висувають кандидатів саме у міську раду і, відповідно, обіцяють розв’язувати проблеми Херсона.

Пафосно і безглуздо

Переважна більшість оприлюднених програм належить до першої категорії. Це – такі собі маніфести, які, за великим рахунком, нікого ні до чого не зобов'язують. Наприклад:

ВО "Свобода": "1.1. Обстоювати національні інтереси та інтереси територіальної громади. 

1.2. Дотримуватись принципів справедливості, верховенства права та закону..."

"Європейська солідарність": "1. Економічна свобода громадянина від держави. Держава не повинна давати роботу, бо таким чином вона робить людину залежною від чиновників. Держава, яку будуємо ми, повинна створювати умови для того, щоб люди заробляли, щоб з'явилися вільні та заможні люди – люди з почуттям власної гідності..."       

"Сила людей": "Серед найбільш пріоритетних завдань ми бачимо такі: 

1. Будівництво головних доріг та відновлення між будинкових проїздів; 

2. Оптимізація транспортних маршрутів; 

3. Відновлення екосистеми міста, очищення водойм та пляжів від сміття... "

"Для покращення умов та рівня життя мешканців та усунення перешкод на шляху сталого розвитку міста, політична партія "Слуга Народу" планує залучити всі можливі ресурси на виконання наступних дій:

• Капітальний ремонт основних та другорядних автомобільних шляхів, розширення їх пропускної здатності

• Модернізація та налагодження роботи об’єктів житлово-комунального господарства

• Організація вагового контролю вантажного транспорту та накопичувальних стоянок

• Будівництво нових портових терміналів".

Загублені в області

Чимало партій у пакеті документів, не мудруючи, просто надали програми обласної партійної організації. І тому кандидати в депутати Херсонської міськради обіцяють виборцям розв’язання проблем за межами Херсона, на кшталт: "Розвиток нових форм – сільськогосподарських кооперативів та їхніх об’єднань" ("Блок Володимира Сальдо"); "створити умови для підтримки малого, середнього фермерства та кооперативного руху, просування продукції на зовнішні ринки" ("УДАР Віталія Кличка"); "Реалізуємо ефективну програму розвитку міст та ОТГ Херсонщини" (ОПЗЖ); "Мораторій на вирубку лісів. Збільшення покарання для порушників. Всеукраїнська програма з очищення водойм та втілення її у фермерів у Херсонській області" ("Перемога Пальчевського").

Міські організації деяких партій взагалі оприлюднили програми, які зовсім не стосуються не те що Херсона, а взагалі регіонального рівня.

 "Наш ідеал майбутнього устрою країни – соціальна держава участі, побудована "знизу вгору", – з такого речення починається програма міської організації партії "Пропозиція". Сама ця політична сила нібито декларує як пріоритет – розвиток місцевого самоврядування. Але у програмі, запропонованій на рівні виборів депутатів міської ради, чомусь йдеться про бачення партією державного устрою країни в цілому. До речі, програма цієї партії – одна з тих, де в основному тексті документу немає навіть слова "Херсон".

"Боротьба з корупцією, диктатурою, українофобією та олігархією", – обіцяє херсонцям, які обиратимуть депутатів Херсонської міської ради, ВО "Свобода". Але не каже, як вона боротиметься з олігархією на рівні окремо взятого міста (чи є в Херсоні олігархія – теж питання, м’яко кажучи,  дискусійне).

Коли місто на місці

Програм політичних партій, де так чи інакше враховується проблеми Херсона і пропонуються шляхи їхнього вирішення, небагато. Найбільша питома вага саме міської конкретики – у програмі партії "Голос". Мабуть, далося взнаки те, що голова обласної партійної організації Марина Войтенко була депутатом Херсонської міськради, а потім тривалий час працювала на різних посадах в апараті ради. Щоправда, у цій програмі є обіцянка завершити будівництво мостопереходу між мікрорайонами Тіврійський і ХБК, який вже зараз будується за кошти… державного бюджету.  

Партія "Херсонці" у своїй програмі навіть вказала терміни, протягом яких має намір розв’язати ті чи інші міські проблеми. Наближеною до місцевих реалій намагалася зробити свою програму "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити". Але якщо у програмі цієї партії і у програмі партії "Херсонці" замінити назву міста, то їх можна з тим же успіхом використовувати майже будь-де в Україні. Бо всюди будуть актуальні такі положення: "Протягом року: приведемо всі центральні дороги міста в задовільний стан. Протягом п`яти років: приведемо всі дороги міста в задовільний стан", "Збереження і розвиток культурного потенціалу; популяризація здорового способу життя; створення інфраструктури для культурного дозвілля, занять спортом і освіти".

На думку голови Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементія Білого, такий рівень підготовки партійцями програм до виборів у міськраду – свідчення зневажливого ставлення політсил до цього  важливого документу. "Це свідчить ще й про відсутність системної роботи партій на місцях. Партії активізуються лише напередодні виборів, збирають під свої прапори зовсім різних людей, для яких важливі мандати, а не ідеологія і програмні цілі. Як можна цю проблему розв’язати? На мою думку, варто зменшити каденцію місцевих рад хоча б до трьох років, щоб виборці не встигали зовсім забути, що їм обіцяли, а депутати були б змушені частіше переживати "моменти істини", коли виборці будуть вирішувати, як рада працювала", – коментує Білий.

Читайте також

Свято в обгортці незаконної агітації: Як Херсон відзначив 242-річчя

Нардеп, ректор, підприємці, "клони": Хто хоче стати мером Херсона після Миколаєнка

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme