Місце пам’яті чи громадський простір: Чому центральна площа Херсона стала яблуком розбрату

Із тим, що центральна площа Херсона, площа Свободи, потребує реконструкції, згодні майже всі мешканці міста. А от погляди на те, якою вона має стати після реконструкції, – діаметрально протилежні

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Місце пам’яті чи громадський простір: Чо…

Суперечки навколо того, якій бути головній площі, у Херсоні тривають не перший рік. Новий поштовх бурхлива дискусія отримала після того, як обласна влада у лютому ініціювала громадські обговорення щодо перспектив площі Свободи та розташованої на вулиці Перекопській Алеї героїв незалежної України, меморіал на якій вважається тимчасовим. Згоди носії протилежних думок так і не дійшли. Depo.Херсон розбиралося, чого хочуть херсонці від площі.

Площа як символ Майдану

На площі Свободи узимку 2013-2014 років збирався херсонський Майдан, який закінчився поваленням пам'ятника Леніну. Із того часу посеред площі Свободи стирчить постамент з-під пам’ятника, перетворений на імпровізований меморіал Героям Небесної сотні. Цілком очевидно, що у такому вигляді головна площа Херсона не може перебувати до безкінечності. І зрозуміла думка місцевих активістів, учасників Євромайдану, бойових дій на Сході України, волонтерів – вони хочуть, аби головним елементом площі був пам'ятник загиблим за свободу України.

Херсон площа Свободи меморіал

 

Такий вигляд зараз має тимчасовий меморіал на площа Свободи у Херсоні. До 23 лютого 2014 року на цьому місці стояв пам'ятник Леніну

 

Однак меморіал пропонується перенести на Перекопську. Саме через це частина активістів сприймають ідею влади про реконструкцію центральної площі Херсона як намір знищити пам'ять про Майдан. Зокрема, громадська діячка Рима Бараненко і під час лютневого обговорення, і потім, під час дискусії у соцмережах, відстоювала необхідність збереження на площі меморіалу як головного елементу цього простору. "Чому афганців згадують біля пам'ятника афганцям? Чому згадка про жертв Голодомору відбувається біля відповідного пам'ятника? Чому всіх загиблих у Другій Світовій згадують на Алеї Слави полеглим у ній? Чому навіть трагедію чорнобильську згадують біля відповідного пам'ятника, який не так давно з'явився в Херсоні? І тільки Майдан в Херсоні згадують не на Майдані! Та моляться за Небесну Сотню не біля пам'ятника Небесній сотні, а внизу на Алеї Героїв, яка уособлює вшанування пам'яті загиблих на російсько-українській війні? Проте місце безпосередньо не має відношення до подій на Майдані", – пише активістка у Facebook.

 

Херсон Алея героїв незалежної України

 

Споруджений у 2016 році меморіал на Алеї героїв незалежної України теж має статус тимчасового

 

Площа як громадський простір

Бачення головної площі Херсона як місця вшанування загиблих за свободу, утім, влаштовує не всіх. Інша частина активних херсонців хочуть, аби площа Свободи стала універсальним громадським простором. Ці херсонці згодні і на монумент на честь знаменних подій, але так, аби, за їхніми словами, площа не була перетворена на "цвинтар" – місце, де будуть доречними лише заходи, не пов'язані з веселощами.

Під час обговорення у Херсонській ОДА активісти, які виступають за площу – громадський простір, дістали від опонентів ярликів "антиукраїнських елементів". Декому навіть пригадували і ставили в провину участь у заході на захист прав ЛГБТ-спільноти. Однак прихильники перетворення площі на універсальний громадський простір і зараз продовжують відстоювати свою точку зору.

Зокрема мистецтвознавець, координатор проекту "СОУС (SOUC) – Souther Ukrainian Culture" Юлія Манукян каже, що на реконструйованій площі Свободи можна успішно поєднати і громадський простір, і меморіал. Але меморіал має бути сучасним. "Мене запитали про тренди в цих справах, я відповіла: сучасний меморіал – це, перш за все, місце для людини, паблік-спейс, де і комфортно перебувати, і який несе в собі потужний пам'ятний шар. У світі чимало прикладів, коли такі місця стають центром тяжіння городян – тому що трагедія і радість життя перебувають у гармонійній комбінації. Згадували про дітей на велосипедах, що катаються по Алеї героїв, і як це здорово. І ідея фонтану на площі, яку три місяці на рік перетинати у спеку – просто пекло – не наруга над святинями, а чудовий подарунок місту, яке задихається від спеки", – каже Юлія Манукян.

На своїй сторінці у Facebook Манукян навела приклад такого меморіалу.

Меморіал на честь бітви при Джермантауні

Чи вдасться знайти компроміс

З одного боку, площа Свободи станом на зараз – єдине у Херсоні місце, де є повноцінна технічна можливість організовувати масові заходи, зокрема, –підключити сценічне обладнання без перевантаження електромережі. З іншого – уже багато років міська влада каже про необхідність облаштування громадського простору в іншому місці. Біля площі розташовані житлові будинки, мешканцям яких буває несолодко під час масових заходів, особливо – новорічних.

Але міські голови в Херсоні змінюються, а нічого для облаштування громадського простору в інших місцях не робиться. При тому, що місця є. Наприклад, парк "Херсонська фортеця" або площа біля кіноконцертного залу "Ювілейний". Представники міської влади щоразу кажуть про брак коштів у бюджеті і відкладають створення альтернативи площі Свободи "до кращих часів".

Тим часом носії різних думок щодо центральної площі міста згодні один з одним лише у тому, що площа потребує у реконструкції. Її ж бачення залишається різним, як і бачення щодо монументу на честь українців, які загинули за незалежність своєї країни.

Варто зазначити, що у Херсоні уже була спроба встановити такий монумент, – у 2016 році. Нібито пам'ятник навіть виготовили, але його ніхто не бачив, у мережі з'явилися лише фото, які викликали жах і обурення у чималої кількості херсонців. Судячи з цих фото, пам'ятником мала стати величезна плита з чорного "цвинтарного" граніту, на яку перенесена репродукція відомої картини сучасного українського художника Олексія Бондаренка "Предки бачать". Але – репродукція неповна, без воїна УПА.

Проет пам"ятника Бондаренко Предки бачать

 

Тодішній очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв казав, що картину перенесли на граніт саме у такому вигляді, "щоб запобігти подразників і ще більше не розколювати суспільство". Але згодом виявилося, що і автор картини був не у захваті від такої її інтерпретації. Казав, що дав би згоду на відтворення своєї роботи на пам'ятнику, але лише один в один. Та й серед херсонців не виявилося охочих бачити величезну чорну плиту "прикрасою" площі Свободи або Алеї Героїв. Тож незабаром ідея канула у Лету. Тоді міська влада оновила тимчасовий меморіал на площі Свободи і дискусію щодо її реконструкції, так би мовити, поставили на паузу.

Тепер же навколо площі знову ламають списи. Обласна влада ініціювала онлайн-обговорення проблеми у гугл-формі. Зараз результати обговорення обробляються і систематизуються. У планах – оголошення конкуру проектів.  Чи вдасться дійти компромісу щодо вигляду площі, невідомо. "Створено відповідну робочу групу за участі воїнів АТО/ООС та членів сімей загиблих, громадськості та оголошений конкурс проєктів на модернізацію меморіалу, а також реконструкцію площі Свободи", – каже начальниця управління внутрішньої та інформаційної політики Херсонської ОДА Наталя Дзюба.

Скоріше за все, 30-річчя незалежності України у Херсоні відзначатимуть на ще не модернізованій центральній площі. Та й не можна виключати, що її реконструкція перетвориться на черговий "довгограючий" проект на кшталт будівництва у місті сміттєпереробного заводу чи власної будівлі для філармонії, коли необхідність об'єкту для усіх очевидна, розмов про нього багато, а до справ не доходить.

Читайте також

Пам'ятка без дороговказів: На Херсонщині відродили місце, яке надихало Остапа Вишню

Канцелярія рабина, іспанське консульство, Таврійський палац: Де побачити Херсон, який йде у небуття

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme