Архіви КДБ: Хто "стукотів" в органи на херсонську інтелігенцію

Радянська влада завжди відчувала небезпеку з боку інтелігенції і воліла тримати її під гласним і негласним наглядом
 

Юрій Щур
Кандидат історичних наук, старший викладач кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету
Архіви КДБ: Хто "стукотів" в органи на х…

Робота з документами з архівосховищ радянських спецслужб переконує у тому, що керівники СРСР відчували небезпеку зі сторони інтелігенції. У деяких документах, по суті, стоїть знак рівності між "інтелігент" й "терорист". Відповідно, не доводиться дивуватися документам на кшталт   таких – "Доповідна записка про агентурно-оперативну роботу щодо розробки антирадянських елементів серед інтелігенції". У подібних документах обов’язково йшлося про нових агентів, які вербувалися для розробки або конкретного "ворога", або ж в цілому для реалізації майбутніх завдань.

Доповідна записка про агентурно-оперативну роботу щодо розробки антирадянських елементів серед інтелігенції

Доповідна записка про агентурно-оперативну роботу щодо розробки антирадянських елементів серед інтелігенції

Цього разу Depo.Херсон розповідає про трійку агентів з тих, що херсонські чекісти завербували для розробки інтелігенції упродовж 1949-1950 років, і вважали ці вербування найвдалішими. Отже, звітуючи у 1951-му в Київ про вербування попередніх років, співробітники УМДБ Херсонської області особливо виділили агентів "Тартаковського", "Болконського" та "Кулікова".

Агент "Тартаковський": Спеціалізувався на сільській інтелігенції та колишніх білогвардійцях

Під псевдонімом "Тартаковський" був завербований 51-річний уродженець Башкирії Афанасій Карякін. Він мав вищу освіту й на початок 1950-х працював директором Херсонської обласної ветеринарної баклабораторії.

За Карякіним тягнувся "антирадянський" шлейф, який, вочевидь, і став підставою для вербування.

У 1917 році майбутній агент закінчив Казанське юнкерське училище. Наступного року рядовим приєднався до військ Колчака, був направлений у Іркутське воєнне училище. Закінчив цей навчальний заклад у чині підпоручика й у складі 14-го уфимського полку брав участь у боях з Червоною армією. У грудні 1919 року потрапив в полон та приєднався до червоних. Демобілізувався у 1920-му.

Повернувшись до мирного життя, навчався у Казанському ветеринарному інституті, по завершенні якого працював за фахом – ветеринарним лікарем. У 1931 році працював завідуючим лікувального відділу ветуправління Наркомзему Башкирії. Був визнаний винним у масовій захворюваності худоби та її загибелі, відповідно заарештований й засуджений Колегією ОДПУ до трьох років таборів.

Під час німецько-радянської війни Карякін перебував на фронті, брав участь у бойових діях. І саме по завершенню війни приїхав до Херсона.

На вербування пішов без проблем, повідомив співробітникам МДБ про свої значні знайомства серед сільськогосподарської інтелігенції. Не забув вказати, що серед цих знайомих багато колишніх білогвардійців, які й далі дозволяють собі антирадянські висловлювання. Саме на їх розробку й було направлено агента "Тартаковського".

Агент "Болконський": "Стукотів" на колегу

Агент "Болконський" був завербований у серпні 1950 року. Під цим псевдонімом "ховався" 40-річний уродженець Скадовського району Григорій Мінаєв, який працював старшим бухгалтером Херсонського обласного зоологічно-ветеринарного постачання. Він цікавив МДБ, перш за все, як колега Івана Прокопова, який під час німецької окупації працював головним бухгалтером колишнього колгоспу імені 1 Травня Скадовського району. Відповідно, перед "Болконським" стояло чітке завдання: розробка Прокопова – зрадника Батьківщини.

Агент "Куліков": Стежив за викладачем Херсонського педінституту

"Куліков" був завербований у жовтні 1950 року в рамках розробки справи-формуляра на викладача Херсонського педінституту Івана Сидоренка, підозрюваного у належності до ОУН.

Майбутній агент, росіянин за національністю, народився 1903 року у селі Благовіщенка Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області. Був членом Комуністичної партії. У 1932-1935 роках очолював  Нікопольський педагогічний інститут. Був знятий з посади директора через те, що прийняв у 1934 році до навчального закладу троцькіста Прозорова й "допустив протягування у лекційний матеріал троцькістських ідей".

Під час німецької окупації майбутній агент займався науковою роботою, працював у науково-дослідному інституті гідробіології. Мав можливість здійснювати наукові відрядження, але усі напрацювання з гідробіології передав німцям.

У 1949 році переїхав до Херсону, де влаштувався на роботу в школу №21. Там і був "зафіксований" співробітниками МДБ та заагентурений. Зважаючи на "багату" біографію із значними вкрапленнями антирадянщини, іншого виходу у "Кулікова" й не було.

Читайте також

Як херсонська "п’ятка" толочила інтелігенцію

Хто виконував "юдину" роботу на Херсонщині на початку 1950-х

Як на Херсонщині оточували нишпорками переселенців з Рівненщини

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme