Почався з трагедій, закінчується поверненням бранця Кремля: Яким був 2020-й для Херсонщини

Один із найсвіжіших анекдотів на новорічну тему звучить так: "Чого більше за все хочеш у подарунок на новий 2021 рік? – Пощади!" І дійсно, чимало людей вважає рік, що минає, невдалим і навіть трагічним

Журналіст регіональної редакції Depo.Херсон
Почався з трагедій, закінчується поверне…

На 2020 рік припало чимало невеселих подій – і в світі, і в Україні, і на Херсонщині. Але попри це рік все-таки був різноманітним, і протягом нього Depo.Херсон висвітлювало різні події. Пригадаємо їх, проводжаючи 2020-й.

Січень: Вбивство і авіакатастрофа

 

Першою гучною подією 2020 року на Херсонщині стало вбивство мешканця Каховки Володимира Чебукіна. У новорічну ніч Чебукін посварився з Юрієм Кашніковим – громадянським чоловіком колишньої дружини, Валерії Мунтян. Конфлікт мав кілька етапів, і його кульмінацією стало з'ясування стосунків біля будинку родини Мунтян. Чебукіна розстріляли з карабіну. У місцевій лікарні важко пораненого чоловіка прооперували, витягли 15 куль, але врятувати не змогли: за два дні Чебукін помер. Резонансне вбивство і намагання каховських поліцейських, як стверджують родичі вбитого, приховати докази вини Кашнікова (він – колишній правоохоронець) стали приводом для гучної акції протесту з палінням шин під будівлею Каховського управління Нацполіції.

 

 

Судового рішення у цій справі й досі немає. Кашнікова спочатку взяли під варту, але у серпні він був відпущений під заставу у 659 100 грн і досі перебуває на свободі.

 

На перший місяць року припала ще одна сумна подія. У середу, 8 січня, невдовзі після зльоту з тегеранського аеропорту імені Імама Хомейні, розбився літак Boeing-737 української авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" (МАУ), який виконував рейс PS752 "Тегеран-Київ". Серед загиблих у літаку була й уродженка Херсонської області – 27-річна бортпровідниця Катерина Стадник.

 

27-річна бортпровідниця Катерина Стадник

 

Її поховали на батьківщині, у селі Нова Маячка Олешківського району Херсонській області.

 

Ще одна з резонансних подій січня – затримання на території Болгарії Олексія Москаленка (Левіна), якого підозрюють у причетності до нападу на Катерину Гандзюк, – відомого у Херсоні громадського діяча, в. о. керуючого справами Херсонської міськради. Напад на Гандзюк стався 31 липня 2018 року біля її будинку, молодик плеснув Гандзюк кислотою в обличчя. А 4 листопада жінка померла у київській лікарні №2. Їй було 33 роки.

 

Олексій Левін

 

Левін 19 серпня 2018 року залишив Україну. Його оголосили у міжнародний розшук. Саме через Левіна, за інформацією слідства, передавалися гроші родинам інших підозрюваних у справі Гандзюк, аби ті мовчали. 

 

Лютий: "Запахло Весною"

 

У лютому на Херсонщині вирувала негода, циклон "Юлія" в Україні прийшовся на західні і південні області, швидкість вітру сягала 25-32 метрів на секунду, він трощив будинки, були перебої з електрикою; траплялися жахливі ДТП , зокрема, 11 лютого автомобіль "Деу Сенс" вилетів на зустрічну смугу та врізався у маршрутку "ГАЗ", водій та двоє пасажирів загинули на місці.

 

І на такому "життєстверджуючому" тлі у Херсонській ОДА почала працювати Служби щастя та покращення якості життя, створена за ініціативи зараз вже екс-голови ОДА Юрія Гусєва. Очолила новий структурний підрозділ Весна Карпук – колишня директорка магазину одягу та взуття, а за освітою – філолог та економіст. Конкурсною вимогою для начальниці нової службу був фах соціолога, але конкурсна комісія обрала Карпук, попри його відсутність. Як пояснювала переможниця після конкурсу, обрали її за чудове ім’я, яке "гарно пасує Службі щастя". Окрім імені, Весна відома доволі відвертими фото у соцмережах, які знайшли журналісти.

 

Весна Карпук

 

Служба щастя працювала до кінця березня, коли структурний підрозділ ліквідували, а Весну Карпук звільнили. Про доробок служби нічого не відомо. А Весна незабаром з'явилася серед активістів місцевого осередку партії ОПЗЖ, і зараз вона – депутатка Херсонської облради від цієї партії.

 

Весна Карпук на сесії

 

   

Березень: Температурні рекорди, "голі танці" в ОДА і COVID-19 на Херсонщині

  

Березень 2020 року був знаковим місяцем для України: у країні виявили перший випадок коронавірусу. Але небезпека ще не відчувалася так, як вона відчуватиметься незабаром.

 

Найрезонанснішими березневими подіями березня на Херсонщині були два температурні рекорди і інцидент з непристойними танцями у стінах Херсонської ОДА.   

 

У Херсоні 4 березня був зафіксований абсолютний максимум температури повітря за період спостережень з 1946 по 2020 рік. Стовпчики термометрів піднялися до +21,5°С. Попередній температурний рекорд в цей день становив 19,6°С і був зафіксований в 1995 році. Також було побито рекорд середньодобової температури повітря: 4 березня вона у Херсоні становила 12,9°С тепла. Попередній рекорд зі середньодобовий температури у Херсоні був зафіксований 2001 році. Тоді вона сягнула 10,3°С тепла.

 

А Міжнародний жіночий день ознаменувався для Херсонщини подією, яка заставила згадати про регіон всю Україну. Під час урочистого святкового зібрання у Херсонській ОДА у культурній програмі виступив місцевий гурт "Степ", який виконав жартівливу пісню "Смажений кабанчик".

 

 

Номер був знятий на відео і потрапив в інтернет. Спів супроводжувався виступом танцівниць, одягнених занадто відверто, на думку деяких людей.

 

 

Через відверті танці розпочалося службове розслідування. За його результатами був звільнений керівник апарату Херсонської ОДА Володимир Клюцевський (зараз працює у Харківській ОДА на аналогічній посаді), а заступник голови ОДА Світлана Чепіга і директор Департаменту реалізації гуманітарної політики Михайло Линецький були тимчасово відсторонені від роботи. Чепіга згодом теж позбулася посади, а Линецький працює й досі. 

 

Цікаво, що згодом "непристойний" гурт "Степ" запрошувався тодішнім головою ОДА Юрієм Гусєвим для участі у різних заходах.

 

У березні ж, відбулася екстрадиція в Україну Олексія Левіна, підозрюваного в організації нападу на Катерину Гандзюк.

 

Й нарешті, саме у березні коронавірус почав "рух" Херсонщиною: почалися госпіталізації перших підозрюваних на зараження COVID-19 і карантинні заходи. Протягом першого весняного місяця мешканцям області довелося звикати до нових карантинних реалій: обмежень, заборон, маскового режиму тощо.    

 

Карантин на Херсонщині

 

А наприкінці березня у Херсонській області був виявлений перший лабораторно підтверджений випадок захворіння на COVID-19 – у 32-річної мешканки міста Генічеська, яка незадовго до того повернулася з-за кордону.

 

Квітень: Не до жартів

 

У квітні 2020 року на Херсонщині зареєстрована перша смерть від ускладнень, спричинених коронавірусною інфекцією. На початку місяця стало відомо, що в Олешківському районі померла медична працівниця. Вона мала супутні серйозні захворювання, але трагедію спричинило саме зараження коронавірусом.

 

Саме у квітні через спалахи COVID-19 почалися закриття на карантин цілих населених пунктів. Навіть закривалося місто Каховка через виявлення там 22 випадків хвороби.

 

Також у квітні закриття ринків через карантинні обмеження спричинило акцію протесту херсонських фермерів, які перекривали Антонівський міст через Дніпро.

 

 

Протест херсонських фермерів

 

А тим часом поліція карала порушників карантину, діставалося навіть посадовцям. Зокрема був складений протокол на голову Бериславської райдержадміністрації Романа Ставроста, який прийшов на засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій без захисної маски. 

 

Втім, резонансні квітневі події на Херсонщині не обмежувалися коронавірусною тематикою. Зокрема, в Херсонській області сталася дуже неприємна пригода з військовим "КрАЗом". Вантажівка, що рухалася до місця дислокації, загорілася на ходу.

 

Вибух військової вантажівки

 

У результаті пожежі здетонували боєприпаси, які були в кузові автівки. Стався вибух. На щастя, ані військові, ані цивільні не постраждали.

 

Також у квітні була спроба підпалу Херсонський синагоги: у культову споруду жбурнули пляшку з запальною сумішшю. На інцидент відреагували у посольстві Ізраїлю в Україні.

 

підпал синагоги

 

Крім того, у квітні в Офісі Генерального прокурора України кінцевим замовником нападу на Катерину Гандзюк назвали чинного голову Херсонської обласної ради Владислава Мангера

 

Травень: карантинний День Перемоги, фейки і "коктейль Молотова" у прокуратуру

 

Цей місць запам'ятався багатьом людям довгоочікуваним послабленням карантину, зокрема, відкриттям продовольчих ринків.

 

Ввідкриття херсонських ринків після карантину

 

Але на травень прийшлися й інші значні події.

 

На травневі свята був зачинений через карантин популярний херсонський курорт Арабатська стрілка, а на усі інші можна було потрапити тільки, пройшовши температурний скринінг.

 

Святкування 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій мировой війн відбулося в Херсоні без масових заходів, точніше, без організованих масових заходів. У Парку Слави представники ОПЗЖ і їх симпатики таки влаштовували святкування.  З порушенням карантину і спробами скористатися забороненою символікою.

 

День Перемоги в Херсоні

 

Відзначилося цьогорічне 9 травня ще й тим, що відомий херсонський провокатор Кирило Стремоусов розмістив на своєму каналі в Youtube минулорічну дев’ятитравневу ходу в Херсоні, видавши за нинішню пряму трансляцію

 

А закінчився останній весняний місяць "запальним" інцидентом: вдосвіта 27 травня у будівлю місцевої прокуратури в місті Каховка жбурнули пляшку з запальною сумішшю. Зробив це 27-річний житель одного з селищ Каховського району, раніше неодноразово судимий. Суд відпустив чоловіка з-під варти під заставу, той скориставшись свободою, вирішив помститися прокуратурі підпалом.

 

Червень: Загроза нападу Росії і Мангер у СІЗО

 

Перший літній місяць виявився доволі спекотним, якщо казати про погоду, і доволі гарячим, якщо казати про насиченість резонансними подіями.

 

Почався червень із тривожної новини про події, які почали розгортатися ще наприкінці травня. старший солдат 13-го батальйону 95-ї десантно-штурмової бригади 28-річний Євген Добринський зник із місця несення служби в районі півострова Чонгар вранці 30 травня. На місці були виявлені сліди боротьби, це дозволило припустити, що військового було викрадено. Припускалося також, що він був викрадений російськими спецслужбами, адже пост "Берлога", на якому він чергував, по суті, розташований на передовій – далі пости окупантів. За три дні по зникненню російські спецслужби публічно визнали, що солдат у них і сфабрикували фейк, нібито Євген прийшов до окупантів сам, напідпитку, з наркотиками в кишені.

 

Далі новини стали ще тривожнішими. Президент американського фонду "Джеймстаун" Глен Говард під час онлайн-конференції, присвяченій ситуації в Чорноморському регіоні хаявив, що Росія може вторгнутися на Херсонщину, щоб отримати контроль над Північно-Кримським каналом і відновити водопостачання окупованого Криму. Спонукати росіян до цього може посушливе літо. Тому на півдні України була посилена охорона об'єктів критичної інфраструктури, насамперед, Північно-Кримського каналу. 

 

Також у червні на журналіста видання "Вгору" Дмитра Багненко було скоєно напад, коли він відпрацьовував редакційне завдання на проспекті Ушакова. Нападник, вже згаданий проросійський блогер-провокатор Кирило Стремоусов, якого поліція називає керівником інтернет-видання, спочатку заважав журналісту, а потім ударив.

Побиття журналіста в Херсоні

Поліція кваліфікувала пригоду за ч.1 ст.171 Кримінального кодексу України (Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

 

Крім того, у червні підозрюваного у замовленні нападу на Катерину Гандзюк очільника Херсонської облради Владислава Мангера Печерський суд Києва взяв під варту до 28 липня.

 

Владислав Мангер

 

Мангер перебуває під вартою і досі. 

 

Липень: Місяць з вогником

 

Першою резонансною липневою подією стала масштабна пожежа у місті Нова Каховка: 38-річний чоловік п’яним заснув із цигаркою, що спричинило займання. Згоріли близько 2000 квадратних метрів покрівлі. За даними новокаховської влади, чотири квартири в будинку вигоріли дощенту, 10 були підтоплені під час гасіння пожежі. У підозрюваного в підпалі квартира залишилася майже цілою, згорів лише балкон.

 

Пожежа у Новій Каховці

 

Поліція інкримінує чоловікові ч.2 ст. 270 "Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки" Кримінального кодексу України.

 

Сталася у липні на Херсонщині і екологічна катастрофа. Масовий замор риби зафіксували в акваторії лиману в районі села Олександрівка Білозерського району. Дохла риба лежала на узбережжі протяжністю 2,5 км. Загинули близько 400 тисяч особин бичка.

 

У липні власники закладів відпочинку і харчування, зокрема, розташованих у курортних районах Херсонщини, перекривали Антонівській міст: протестували проти обмежень в їхній роботі, запроваджених Урядом.

 

Протест курортного бізнесу на Херсонщині

 

Люди казали, що такі обмеження в курортний сезон вбивають їхній бізнес, який і так зазнав удару в попередні карантинні місяці.

 

Серпень: Викриття агентури ФСБ і "відосик" Зеленського

 

У серпні контррозвідники Служби безпеки України виявили агентурну мережу ФСБ РФ, яка діяла на території Херсонської області під керівництвом викладачки одного з вишів. Виявилося, що жінку завербували ще 2015 року, коли вона перебувала в окупованому Криму. Агентка отримала завдання збирати розвідувальну інформацію про військові об'єкти та співробітників СБУ.

Викриття агентки ФСБ на Херсонщині

Жінка також мала вивчати суспільно-політичну обстановку у південному регіоні, передавати дані про діяльність місцевих органів державної влади і управління, неурядових міжнародних фондів та організацій, а також окремих лояльних до РФ політичних та громадських діячів.

Президент Володимир Зеленський, який влітку дуже полюбляв їздити на Херсонщину (особливо – на державну дачу на острові Бірючий), оприлюднив відеозвіт своєї поїздки на Запоріжжя, Херсонщину і Миколаївщину.

 

Вересень: Вбивство журналіста, День міста, буревій

 

Першій місяць осені почався для Херсонщини з трагедії. Відомий і регіоні журналіст,  колишній кореспондент "Укрінформу" Григорій Кривець трагічно загинув у Херсоні внаслідок жорстокого побиття.

Вбивство Григорія Кривця

Чоловікові було 78 років. За повідомленням поліції, у побитті екскореспондента "Укрінформу" підозрюється його пасинок, того затримали.

У вересні Херсон традиційно святкував День міста. Наближалися місцеві вибори, тому свято було, як і передбачалося, було надмірно заполітизованим.

 

День Херсона на тлі виборчих перегонів

 

Хіба що богослужіння в Свято-Катерининському соборі і офіційне відкриття свят на площі біля міськради обійшлися без гасел і символіки політичних партій і потенційних кандидатів на посаду міського голови.

 

Відбулася у вересні на Херсонщині і подія міжнародного рівня. У рамках навчань "Об'єднані зусилля – 2020" десантно-штурмові підрозділи України та Великої Британії 23 вересня тренувалися у форсуванні Дніпра і захопленні плацдарму умовного противника на території Херсонської області.

 

Військові навчання на Херсонщині

 

Спіткало регіон і стихійне лихо: буревій, що пронісся Великою Олександрівкою 27 вересня, пошкодив понад 200 будинків, збитки, завдані стихією, оцінюються у мільйони гривень.

 

Негода на Херсонщині

 

Жовтень: Вибори і не лише

 

Безумовно, головною жовтневою подїєю 2020 року стали вибори до місцевих органі влади. На щастя, вони відбулися без істотних порушень. Але й неможна сказати, що пройшли ідеально.

 

Вибори в Херсонській області

 

Згідно з результатами дослідження, проведеного ІМІ, регіонами-антилідерами за кількістю матеріалів з ознаками замовності (джинси) у місцевих ЗМІ стали Дніпро і Херсон.

 

Під час виборчої кампанії у Херсонській області зафіксовано понад двісті порушень виборчого законодавства.

 

У день виборів також проводилося опитування від Президента України.

 

Опитування Зеленського на Херсонщині

 

А за підсумками виборів Херсонська область опинилася на 23-му місці в Україні за кількістю виборців, які 25 жовтня прийшли на дільниці для голосування місцевих виборах. Явка становила 32%.

 

Завершися місяць скандальною подією. У місті Каховка Херсонської області був відкритий після відновлення пам'ятний знак "Командний пункт Васілія Блюхєра на місці боїв 1920 року", що є явним порушенням закону про декомунізацію. З цього приводу голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв звернувся до СБУ та ініціював службове розслідування у Каховській РДА.

 

Листопад: Новий мер Херсона, ДТП, скандали

 

Найрезонанснішою подією початку місяця стала автоаварія: рейсовий автобус "Херсон – Садове" потрапив у ДТП вранці 9 листопада. 

 

 

Внаслідок аварії загинули дві жінки.

 

Не обійшлося у листопаді і без скандалів. Заступник начальника Головного управління Держгеокадастру по Херсонській області Олександр Лабенок звинувачує начальника управління Олександра Паливоду у тому, що Паливода напав на нього і зламав руку.

 

Ознаменувався листопад також низкою судових засідань, на яких оскаржувалися результати виборів до Херсонської обласної ради, дійшло навіть до зміни складу обласної територіальної виборчої комісії.

 

У листопаді в Херсоні, як і в інших містах України, також почав діяти карантин вихідного дня.

 

Карантин вихідного дня на Херсонщині

 

Для Херсону головною подією листопада став другий тур виборів міського голови, на яких переміг нардеп Ігор Колихаєв.

 

Новий мер Херсона Ігор Колихаєв

 

Відбулася у листопаді і значна подія у культурному житті області. У селі Кринки Олешківського району відроджено музей-садиба класика української літератури Остапа Вишні.

 

Відкриття музею Остапа Вишні

 

Із цією місциною пов’язані останні два роки життя письменника та цикл оповідань "Мисливські усмішки". "Хто в Крим, а я – в Кринки", – писав Вишня.

 

Грудень: Зміни в ОДА і повернення бранця

 

Почався для Херсонщини останній місяць року зі зміни керівництва ОДА. Другого грудня Кабмін погодив Указ президента про звільнення Юрія Гусєва з посади голови Херсонської ОДА у зв'язку з призначенням його генеральним директором держконцерну "Укроборонпром". 

 

Юрій Гусєв йде

 

Виконуючим обов'язки голови ОДА призначено Сергія Козиря, який раніше працював заступником голови.

 

Змінилося і керівництво облради. Її головою на першій сесії обрали ще одного екс-заступника голови ОДА – Олександра Самойленка.

 

Новий голова Херсонської облради Олександр Самойленко

 

А закінчується цей важкий рік гарною новиною: в Україну повертається один з бранців Кремля – Олександр Шумков, якого викрали в Україні й затримали на Росії у 2017 році.

 

Повернення Олександра Шумкова

 

У грудні 2018 року Севський суд Брянської області РФ засудив його до чотирьох років загального режиму за членство в "Правому секторі".

 

Хочеться вірити, що ця хороша новина – знак, що да Херсонщини і загалом для України ситуація повертає на краще.

Всі новини Херсону читайте на Depo.Херсон

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme